Zenginlikle İlgili Yanlış İnanışlar
Tarafından Ergin Çelik On 27 Kas, 2012 At 10:41 AM | Kategoride Genel Bilgiler | ile 0 Yorum

Zenginlikle İlgili On Bir Yanlış İnanış
İnsanları sınırlayan ve zenginlikten mahrum kılan on bir yaygın yanlış inanış vardır .Kendinizi dürüstçe değerlendirip bu on bir yanlış inanış üzerinde biraz düşünürseniz, bunlardan bir kısmına sizin de sahip olduğunuzu görürsünüz.

  1.  Zenginliğin şansa bağlı olduğunu düşünmek yanlıştır.
  2. Zenginliğin yalnızca “para kazanma” yeteneğine bağlı olduğunu düşünmek yanlıştır.
  3. Paranın kötü bir şey olduğunu düşünmek yanlıştır.
  4. Zengin olmanın günahkârlık olduğunu düşünmek yanlıştır.
  5. Cimriliğin erdem olduğunu düşünmek yanlıştır.
  6. Ekonomik sistemin hatalı olduğunu ve bu yüzden zengin olmanın imkânsız olduğunu düşünmek yanlıştır.
  7. Zengin bir hayat sürmenin gelecek için para ve mal depolamak olduğuna inanmak yanlıştır.
  8. Zengin olmaya layık olmadığımızı düşünmek yanlıştır.
  9. Sefalette erdem olduğunu düşünmek yanlıştır.
  10. Hayatın bize karşı olduğunu kanıtlamak yolunda kendimizi feda etmek yanlıştır.

Zengin olmak için kötü olmanın şart olduğunu düşünmek yanlıştır
JACK ENSÎGN ADDiNGTON

Zenginlik-Sansa-mi-Baglidir

Zenginlik Şansa Mı Bağlıdır

Yaşadığımız evren bir yasa ve düzen evrenidir. Bu yüzden de belli şeyler yaptığımızda belli sonuçlar alırız. O zaman zenginlik nasıl şansa bağlı olabilir?

      Zenginlik şansa bağlı değildir. Bilincimize ve Her Şeyin Kaynağı’yla kurduğumuz ilişkilere bağlıdır. Zenginlik Varolma Gerçeği’ni kabullenme isteğimize bağlıdır. Ne zaman bir şeye ihtiyaç duysak bir boşluk oluşur ve bu boşluk ihtiyacın yerine getirilmesini sağlar. İçinizdeki Öz, sizi ve ihtiyaçlarınızı bilir, onlara sahip olmanızı ister ve sağlar. Ne kadarını kabulleniyorsanız o kadarını tabii.. Bu yüzden güçle ilerleyin, ihtiyaçlarınızı bildirin ve yanıtı almak üzere aklınızı açın. İhtiyaçlarınızın bilinç düzeyinde öğrenilmesini engellemeyin. Çoktan ulaşılmış gibi düşünün ve ulaşın. Bir uranyum madeni bulup on iki milyon dolara satan adam şanslı görünür. Ama sekiz yıl sonra bu adam tüm parasını tüketip gırtlağına dek borca gömülürse zenginlik şansa bağlıdır diyebilir miyiz?

Genç bir adama üç milyon dolar miras kalır. Ne kadar şanslı değil mi? Üç yıl sonra tüm servetini harcamış bir alkolik olarak çıkıyor karşımıza. Zenginlik şansa mı bağlıdır?
Hayır, zenginlik şansa bağlı değildir.

 

Basarili-ve-Zengin-Olmak-Mumkunmu

Başarılı ve zengin olmak Mümkün mü?

      Dr.John Paxton‘ın makalesinden bir bölüm paylaşıyorum hayatta başarılı olmak ile ilgili “İnsan saklanamaz. Dağlarda dolaşan bir seyyar satıcı olabilir, ama dünya onu bir finans kralı yapmak için bulur çıkarır. Dünya kendisinden tüm bir kıtanın demiryollarını işletmesini talep ettiğinde Long Island’dan lahana nakli yapıyor olabilir. Hak ettiği kariyer kendisine verildiğinde bakkallık yapıyor olabilir. Ve sonunda ülkedeki tüm yeşil petrol varillerinin iki ismi ve büyük bir şirketi bildirdiği gün gelir.”

   İnsan bir fare kapanını bile diğerlerinden daha iyi yapıyorsa dünya onu bulur çıkarır. Bunu Emerson’dan alınan şü sözlerle daha iyi açıklayabiliriz:

    “Eğer bir insanın diğerlerinden daha iyi satılık mısırı, odunu, tahtası veya domuzları varsa ya da herkesten daha iyi sandalyeler, bıçaklar, eritme kapları veya kilise orgları yapıyorsa, ormanların derinlerinde dahi yaşıyor olsa tüm zor yollar aşılıp ona ulaşılır. Ve kişi yasayı biliyorsa , ıssız bir kulübede de yaşıyor olsa insanlar onu bulur çıkarırlar. İnsan bir enstrüman çalarak ya da şarkı söyleyerek, cennete hapsolmuş ruhları sarabiliyorsa; veya peyzajlar yapıp ilkbaharın ve sonbaharın tüm cazibesini yağlı boyaları rahatlatıp sarhoş edebiliyorsa, bu sırrın gizli tutulamayacağı kaçınılmaz bir gerçektir. İlk tanık ikinciye söyler ve insanlar beşer, onar, ellişer kapısına dayanırlar(Ralph Waldo Emerson’un Günlükleri- Boston, 1909).”

Cimrilik-Yoksulluk-Bir-Erdem-midir

Cimri Veya Yoksul Olmak Bir Erdem Midir?

      Parayı hor görmenin manevi bir üstünlük olduğunu, yoksulluğun gerçek bir erdem olduğunu düşünen insanlar vardır. Sanırım bu erdemleri birlikte ele alabiliriz. Belki de bu yanlış düşünceler, sade ve tutumlu bir hayatın gerekliliğine inanan büyük byükbabalarımız tarafından kafamıza sokuldu. İster iki yüz yıl önce ister bugün olsun, kanımca bu öncülüğün biraz modernleştirilmesi gerekiyor. Yönetici enerjimizi boşa harcamamak için arzularımızı ve çabalarımızı kesin olarak belirlemeliyiz. Tutumlulukla cimrilik birbirine karıştırılmamalı. Kaybetme korkusu ve bu korkunun sonucu olan elindekini koruma isteği cimriliği doğurur. Bu yanlışa düşme eğilimi gösterdiğimizde, bunun eski duşman korku olduğunu anlamalıyız. Ne kadar büyük bir erdem olarak görülürse görülsün, cimrilik kaybetme bilincine dayanır ve sonuç olarak daha çok kaybedilir. Sahip olduğumuzu akıllıca kullanmak, onu artırmak için yatırımlar yapmak bir erdemdir; cimrilik değil.

      “Çok şeyim yok, ama bundan gurur duyuyorum!” diyen insanlara rastlarız bazen. Yoksulluğun bir erdem olduğunu düşünme eğilimi dünyevi zevklerin günahkarlık olduğunu ve bu hayatında zengin olan insanların servetlerinin gelecek hayatlarında elleriden alınaçağı teorisinden kaynaklanır. Veya bu dünyada yoksul olan insanların cennette büyük mükafatları garantiledikleri düşünülür. Bu kesinlikle doğru değildir. Bilinçlilik cennette de sahip olacağımız tek hazine, tek gerçektir. Biliçliliğimiz düşündüğümüzden daha uzun süre bizimledir. Sonsuzluk çok uzun bir zamandır.

Rich-Images-Zenginlikle-ilgili-Yanlış-Bilgiler

     Yoksullukta hiçbir erdem yoktur. İnsanlar bilmeden “Tanrı bu güzel eve şimdi sahip olmamı istemedi” gibi sözler sarf ederler. Bu gerçek değil! Belki o anda siz istemedinzi, belki o ev siizn için uygun değildi. Belki hala sizin için daha iyi birşey vardır. Tanrı’yı suçlamayın. Her şeyi Tanrı’nın iradesine bağlayan o eski tuzağa düşmeyin. Seçim sizin. Bilincinizde kabullenebildiğiniz her şeye sahip olabilirsiniz. Yoksul olmak bir erdem değildir.

       Asıl zenginliğin varlığın bilincinde olmak olduğunuda unutmayın.

Gercek-Zenginlik-Varligin-Bilincinde-Olmaktır.

Hakkında -

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>