Yapay Zeka
Tarafından Ergin Çelik On 31 Eki, 2012 At 03:01 PM | Kategoride Bellek, Beyin, Genel Bilgiler, Teknoloji | ile 1 Yorum

Yapay-Zeka - Artificial intelligence       “Yapay zeka” insan gibi ; düşünebilme, algılayabilme, öğrenme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, düşündüğünü yorumlama, önsezi vs davranışları sergileyebilen ve bu özellikleri barındıran bir işletim sistemidir. Aynı zamanda bu saydığımız özellikleri derleyip fiziksel olarak dışa vurabilmelidir.

      1920’li yıllarda, bilim kurgu edebiyartının öncü yazarlarından Karel Capek bir tiyatro oyununda yapay zekayı konu almıştır. Oyununda  insanlar ile “yapay zeka”lı robotlar arasında oluşacak toplumsal sorunları konu almıştır. Alan Mathison Turing 1943 yılında II. Dünya Savaşı sırasında “Kriptolama Analizi” için elektoromekanik cihazlar üretilmiş ve bu cihazlarla birlikte ilk kez “Bilgisayar Bilimi” ve “Yapay Zeka” kavramı doğmuştur. Alan Mathison Turing “Makineler Düşünebilir mi?” sorusunu ortaya atarak bu konudaki ilk tartışmaları başlatmıştır.

      Alan Turing, Nazi’lerin Enigma makinesinin şifre algoritmasını çözmeye çalışan matematikçilerin en ünlenmiş olanlarından biriydi. İngiltere, Bletchley Park’ta şifre çözme amacı ile başlatılan çalışmalar, Turing’in prensiplerini oluşturduğu bilgisayar prototipleri olan Heath Robinson, Bombe Bilgisayarı ve Colossus Bilgisayarları, Boole cebirine dayanan veri işleme mantığı ile Makine Zekâsı kavramının oluşmasına sebep olmuştu.

      Alan Mathison Turing (23 Haziran 1912 – 7 Haziran 1954), İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog. Bilgisayar biliminin kurucusu sayılır. Geliştirmiş oldugu Turing testi ile makinaların ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacakları konusunda bir kriter öne sürmüştür. II.Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılmasında çok önemli bir rol oynadığı için savaş kahramanı sayılmıştır. Ayrıca Manchester Üniversitesi’nde çalıştığı yıllarda, Turing makinası denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır.

     artificial intelligence-yapay zeka

Adı ayrıca Princeton’da beraber çalıştığı tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik tarihine geçmiştir. Bu tez bir algoritmayla tarif edilebilecek tüm hesaplamaların dört işlem, projeksiyon, eklemleme ve tarama operasyonları ile tarif edilebilecek hesaplamalardan ibaret olduğunu ifade eder. Bir matematiksel teorem olmaktan ziyade matematik felsefesi hakkında çürütülememiş bir hipotezdir.

      Büyük bilgisayar üreticileri, yapay zeka alanında değilde, daha çok kişisel bilgisayar modelleri geliştirme alanında ilerleme kaydettiler ve gündelik hayattaki isteklerimizi karşılayabilecek bilgisayarlar üretip geliştirdiler. Yapay zeka alanında bu gelişmeler daha dar bir çerçevede ele alınsada şu an kullandığımız bir çok sistem aslında “yapay zeka”nın ürünüdür. Akıllı fotoğraf makinelerinden, yüz tanıma sistemlerine, akıllı evlerden, ses tanıma sistemlerine, arabalardan bilgisayar oyunlarına kadar günümüzdeki teknolojide de tam anlamıyla yapay zeka ürünü olmasalarda aslında bu yolda emin adımlarla ilerlendiğinin bir kanıtıdır.

      Türkiye’de de makine zekâsı çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar doğal dil işleme, uzman sistemler ve “yapay sinir” ağları alanlarında Üniversiteler bünyesinde ve bağımsız olarak sürdürülmektedir.Bunlardan biri, D.U.Y.G.U.- Dil Uzam Yapay Gerçek Uslamlayıcı’dır.

      artificial intelligence-yapay zeka

Günümüzde bir çok sektörde kısmi yapay zekadan yararlanılıyor fakat kullanılan yapay zeka aslında gercek bir yapay zeka değil. Akıllı odalar, telefonlar, evler, arabalar vb sistemler sadece programlama aşamalarında belirtilen komutları yerine getirirler, bilgisayar sistemleri yeni bir özelliği kendi kendine öğrenemez, ekleyemez yada çıkartamaz. Şu an için kesin bir açıklama olmasada kendi kendine öğrenebilen robotlar yapıldığı söylenir; bu robotlar birleşip çoğalabiliyor, öğrenebiliyor, birbirleriyle birleştiklerinde diğer robotun o ana kadar karşılaştığı sıkıntı ve problemlerden haberdar olup ders alabiliyor. 20 yıl sonra insan beyni ile aynı seviyede ve aynı özellikleri taşıyabilen robotlar şimdiden üretilmeye ve dünyaya bırakılmaya başlanmış.

   artificial intelligence-yapay zeka

      Peki eğer bir robot insan beyni’ni geçebilirse ne olur. “Yapay Zeka” yı konu almış bir çok film izlemişsinizdir, hemen hemen hepsinde robotlar yönetimi insanlardan almış ve insanları yönetmeye başlamış oluyor fakat filmin sonlarına doğru mutlu son kaçınılmazdır ve insanlar bir şekilde robotları alt etmeyi başarıyorlar. Ya bu seneryo gerçekleşmesse, yani robotlar yönetimi devraldıktan sonra insanlar bir müceze olupta robotları alt edemezlerse ne olur. Bu yönde bir çok iddaa var ve hepsinde biraz olsun gerçeklik payı yok diyemeyiz. Bİlim adamları böyle bir durumla karşılaşamamak için üretilen robotlara bir kapatma tuşu koyuyorlar ve bu tehlikenin oluşması durumunda robotların fişlerinin çekileceğini söylüyorlar. Umarız robotlar o fişi farkedicek kadar çok zeki olamadan biz duruma müdahale etmiş oluruz.

Hakkında -

Displaying 1 Yorum
Söz Sizde
  1. fatma barın dedi ki:

    bu yapay zeka otizmli çocukların beynine implant edilse veya birşekilde yerleştirilse konuşma duygu durumlarını anlayabilme mantık ve sosyal ilişki kurabilme olur muydu acaba?

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>