Rüyalarımızı Seçebilir miyiz?
Tarafından Ergin Çelik On 31 Eki, 2012 At 03:23 PM | Kategoride Beyin, Genel Bilgiler, Uyku ve Rüyalar | ile 0 Yorum

Rüyalarımızı-SecelimHerkezin merak ettiği ama üzerinde fazla durmadığı bir konudur rüyalar, her insan 1 yılda ortalama 1460 kere rüya görür, ben hayatımda hiç rüya görmedim diyen kişi de aslında bu örtalama ile yakın bir ortalamada rüya görmektedir. Kişiler rüyalarını hatırlamayabilirler, rüya görmediğini idda eden kişiler arasında yapılan deneyler sonuçunda kişilerin aslında her gece rüya görmekte olduğu fakat uyandıklarında rüyalarını hatırlamadıkları anlaşılmıştır. Yapılan deneylerde kişiler uyurken gözlerini hareket ettirmeye başladığında uyandırılıyor ve rüya gördüklerini söylüyorlar.

Hepimiz rüya görüyoruz peki rüyalarımızı secebiliyormuyuz, yada beğendiğimiz rüyalarda kalmak istediğimizde kalabiliyormuyuz, yada tam tersi kötü rüyalarımızı hemen terkedebiliyor muyuz.? Aslında evet 2-3 yılda bir böyle rüyalar görebiliriz, rüya sanki uyanık olmakla uyumak arasında olmak gibidir öyle garip gelirki kişi ne hissediceğini bilemez işte bu rüyalara “Lucid Dream” (açık rüya) denir. “Lücid Dream“; rüya gördüğünüzün farkında olmanızdır, çok sık gerçekleşmez.  Bazı insanlar rüyalarını kontrol edebilirler, başta keyifli geliyor evet ama yan etkileri korkutucu olabiliyor . Profesyönel olarak eğitim almış kişiler “Lücid Rüya”  görebiliyorlar birçok farklı yöntemle sizde kendinizi geliştirebilir ve açık rüyalar görebilirsiniz tabi bu durum hergün olmaya başlarsa yan etkilerde başlıyor ve sonuçları ağır olabiliyor.

Rüya-görmek-rüyalarımızı-secmek-lucid-dreamBiraz detaya inelim bu işi profesyönel olarak yapan birinin nasıl rüya gördüğünü inceleyelim. Kişi uykuya daldığında mekanı ve bulunmak istediği yeri seçebiliyor, şaşırmayın bu en kolay kısmı, ardından bir bina yada kule yaratıyor, evet rüyadasınız isteklerinizin olması an bile sürmüyor ve belki bir spor araba binanın önüne geliyor kişi binip inanılmaz hızlarda bir kaza yapıp burnu bile kanamadan arabadan çıkıyor, kulaya çok keyifli geliyor fakat eğer hergün böyle güzel ve en az gerçek hayat kadar gerçekçi rüyalar görürseniz uyanmak istemiceksiniz gerçek hayattan uzak durmaya çalışcaksınız, bu durumda beraberinde gerçek dünyada sıkıntılara sebep olucaktır. Gerçek dünya dediğimiz bu dünya zaten bir rüyadan daha fazla gerçek değil belkide en güzeli hiç uyanmamak. Bu dünyadaki hayatımızın bir rüya, rüyalarımızın ise gerçek hayatımız olduğunu iddaa edenlerin sayısı az değil, belkide haklılardır.

Rüya-görmek-rüyalarımızı-secmek-lucid-dreamIPhone için geliştirilen bir uygulama rüyalarınızı seçmenizi sağlayaçağını iddaa ediyor test aşamasında olan uygulama ilk haftada 300.000 kişi tarafından indirildi. Her ne kadar rüya görmek insanın yorgun uyanmasına sebep olsa da görülen iyi bir rüya, koca bir günün iyi geçmesini sağlayabiliyor. Britanyalı Profesör Richard Wiseman, bu durumun farkına vararak geliştirdiği Dream:On adklı İPone uygulaması ile bunu kalıcı hale getirmeyi amaçlıyor. Özellikle “The Science of Sleep” filmini izlediyseniz, uygulama oldukça ilginizi çekecek türden. Kullanıcıların uyumadan hemen önce uygulamayı aktif hale gerekiyor. Ardından, baş hizasına konulan İPhone, kişinin uyku esnasındaki hareketlerini algılamaya başlıyor. Uyku esnasındaki derin ve hafif uyku aşamalarını geçtikten sonra REM uykusuna geçilmesiyle birlikte dereye giren uygulama beyne daha önceden ayarlanmış olan ses sinyallerini gönderiyor.

Böylece kullanıcı arzu ettiği rüyayı görüyor. Bunun yanı sıra uygulama kullanıcıların rahat bir şekilde uyanmasını da sağlıyor. Uyku ve rüya hakkında çok az şeyin bilindiğini söyleyen Profesör Wiseman, uygulamanın uyku esnasında beyni görüntülemesi sayesinden bu konuda çok şey öğrenebileceğini ve rüyaların kontrol altına alınabileceğini ifade etti. Uygulamayı kullanan kulnnaıcılar, uyku düzenleri hakında daha çok fikir sahibi olabilecekleri gibi, rüyalarında gürdükleri insanları Facebook üzerinde paylaşabilecekler.  Rüya-görmek-rüyalarımızı-secmek-lucid-dream

Hakkında -

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>