Pharmaceutical (Farmasötik) Nedir?
Tarafından Ergin Çelik On 16 Nis, 2016 At 03:35 PM | Kategoride Sağlık | ile 0 Yorum

Pharmaceutical

İlaç biliminin kontrol altında tutulması ve üretilmiş olan ilaçların içeriklerinin denetlenmesi, etki mekanizmalarının saptanması gibi güvenlik ve sağlık bağlamında yapılan araştırma çalışmalarına “farmasötik kimya” denilmektedir. Pharmaceutical yani farmasötik kimya, eczacılık alanı için en önemli bilim dalıdır ve ilaçların içerik aşamasında faydalanılan önemli verileri, teknikleri, gerekli tüm çalışmaları içerisinde barındırır. Hem biyolojik hem de kimyasal olarak tepkimeleri takip eder ve her iki bilimle de yakından ilgilidir.

Farmasötik kimya ile birlikte çalışan ve ortak bir alanda buluşan medisinal kimya; ilaçları oluştururken amacına yönelik olarak içerik hazırlamak ve bu ilaçların canlı mekanizması için uygunluğun kontrol etmekle görevli iken, farmasötik kimya; hazırlanan ilaçların kalitesini değerlendirirken, amaçlarına uygunluğunu denetler.

Medisinal kimya “neden” odaklı çalışırken, farmasötik kimya “sonuç” odaklı çalışmaktadır. Üretilen ilaçların “drug” adını alması ile paketlenme ve ecza depolarına gönderilmesi ilacın uygun kriterlerde üretilmiş olduğunun kanıtıdır. Farmasötik kimyanın sonuç odaklı çalışmalarındaki amaçlardan biri; “drug” olarak adlandırılan ilaçların içerisindeki biyolojik aktivite durumlarını hareket geçiren moleküllerin daha etkin hale getirilip getirilemeyeceği konularında yapılan araştırmalar söylenebilir.

Biyolojik ve kimyasal bilimlerden faydalanan farmasötik kimya, ilaçların yan etkilerini açıklarken genel ve organik kimya bilimlerini kullanır. Direkt olarak ilgilendiği konular arasında; ilaçların canlı mekanizmaları üzerinde ne derece cevap verip, reddettiği ile ilgili bilgi başlıkları yer almaktadır.

Eczacılık biliminde temel olarak kullanılan ve eczacılığın her anında ihtiyaç duyulan farmasötik kimya için ayrıca, ilaçların içeriğinin geliştirilebilir olma olasılığını ve içeriğinde bulunan etkin madde dizilimini organik sentez ile ne derece düzeltebileceği de önemli sorular arasındadır.

Farmasötik kimya yani “pharmaceutical” adıyla da bilinen bilim dalı; ilaçların içeriğini incelerken olası yan etkilerini ve direkt etkilerini de bazı test ve deneylere dayandırarak tespit eder. CORENA markası bu anlamda Türkiye’de bulunan ofisi ile de varlığını sürdüren farmasötik kimya üzerine çalışmalar yapan bir kuruluştur. CORENA; 86 ülkede 336 ilaç firması ile çalışır ve bu anlamda da oldukça faydalı sonuçlara ulaşır. Uzman ekip kadrosu her ofisi için yeterli sayıda bulundurulmaktadır. Uzman ekip işini büyük bir titizlikle yürütmektedir.

Hakkında -

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>