Ölüm
Tarafından Ergin Çelik On 4 Ara, 2012 At 04:04 PM | Kategoride Genel Bilgiler | ile 1 Yorum

Ölüm-evreleri

     Genellikle bilinen anlamıyla ölüm canlıların açlık, yaralanma ya da yaşlanma gibi çeşitli nedenler sonucunda yaşadıkları bir süreç. Ama hücrelerin, sağladığı yarardan ötürü yok olmayı seçtikleri farklı bir ölüm türü, bir başka deyişle, evrimsel bir strateji olan bir ölüm türü de var. Bu durumun en belirgin olduğu mekanizma, tüm çok hücreli organizmaların kendilerni yok etme mekanizmaları olan “programlı hücre ölümü”. Elinizde beş parmağınızın olmasının nedeni, bu parmakların arasında yaşayan hücrelerin siz henüz bir embriyo halindeyken ölmüş olması. Döllenmiş yumurtanın yalnızca üç ya da dört hücre bölünmesi sonrasındaki 8-16 hücrelik embriyolar, gelişimlerinin düzgün bir şekilde ilerlemesini programlı hücre ölümüne borçludurlar. Programlı hücre ölümünü durdurursanız, gelişme çarpıklaşacaktır. Bu da şu anlama geliyor ki,programlı hücre ölümü diye bir şey olmasaydı, bizler doğamayacaktık. Aslında biz yetişkinler de, ölüm olmasaydı yaşayamazdık. Örneğin eğer programlı hücre ölümü diye bir şey olmasaydı, hepimiz çok kısa sürede kanserden ölürdük. Hücrelerimiz sürekli olarak, sıkıca kontrol edilen hücre bölünmesinin karşısında tehdit olarak duran mutasyonları süzüyorlar. Ama kalıtımsal malzemenin koruyucusu olarak adlandırılan p53 proteinini içeren sisteme benzer gözetim sistemleri, bu tür hataların neredeyse tümünü tespit ediyor ve bundan etkilenen hücreleri intihara yönlendiriyorlar.

    Ölüm-evreleri  Programlı hücre ölümü, mide çeperindeki hücrelerin sürekli devrini sağladığından ve cildin ölü hücrelerle dolu koruyucu tabakasını oluşturduğundan, gündelik hayatımızda da çok önemli bir rol oynuyor. Bağışıklık sistemi bir enfeksiyonu temizlemeyi tamamladığında, artık gereğinden fazla olan beyaz kan hücreleri iltihaplanmayı yavaşlatmak amacıyla planlı bir biçimde intihar ediyorlar. Zarar görmüş bölgeyi bir duvarla çevreleyip sonra da bu bölge içindeki tüm hücreleri öldürme yöntemini kullanan bitkilerse programlı hücre ölümünü, hastalık yapıcıların yararlanabileceği tüm kaynakları yok etme şeklindeki savunma stratejilerinin bir parçası olarak kullanıyorlar; sözgelimi ‘hasta’ bölgeyi önce yalıtıp, sonra da içindeki tüm hücrelerin ölmesini sağlayarak. Bir organizmanın birkaç hücrenin kurban edilmesinden nasıl bir yarar sağladığını görmek, aslında oldukça kolay. Ama programlı hücre ölümlerinin yanısıra, tüm bir organizmanın ölümünün şekillenmesinde de evrimin parmağı olabilir. Tüm gelişkin organizmaların hücreleri zamanla yaşlanmaya başlar vebu hücrelerin yalnızca birkaç düzine hücre bölünmesi geçirmesinin ardından sıra, organizmanın kendisinin ölümüne gelir. Aslında bu durum, kontrolsüz büyümeye karşı koruma stratejilerinden biridir. Ama tartışmalı bir kuram bunun, hepimizin yaşam süreleri üstüne sınır koyan genetik bir programın parçası olduğunu öne sürüyor. Doğuştan gelen bir “ölüm programı” görüşünü reddeden çoğu evrim biyoloğu, yaşlanmış hayvanların, programlı hücre ölümlerinin yaptığı gibi tek bir yolla değil de birçok farklı yolla öldüklerine dikkat çekiyor. Çok az sayıda birey, yaşamda geç ortaya çıkan kusurları yaşlanmaya dönüştürecek kadar şanslı olabildiğinden, doğal seçilimin bu kusurlardan kurtulmak için oldukça az nedeni olduğuna dikkat çeken bu biyologlar, yaşlılığı bir tür evrimsel hurdalık olarak kabul ediyorlar. Oysa artık insanlar genelde üreme dönemlerinin çok ötesine kadar yaşayabildiklerinden, evrimin bizleri asla düşünmeden geliştirdiği buluşun sonuçlarını yaşıyorlar: Yaşlılıktan kaynaklanan ölüm.

Ölüm-evreleri

Hakkında -

Displaying 1 Yorum
Söz Sizde
  1. Tekin dedi ki:

    Doğa da canlı yaşam var olduğu andan itibaren, yarı canlı ve canlı yaşam bir döngü içerisinde kendisini yenileyerek devam etmektedir. Üremeyi başarabilen yarı canlı ve canlı bütün varlıklar, genetik ve kalıtsal biyolojik kazanımlarını yeni nesillerine aktararak ölümsüz olmayı başarmışlardır.
    Eskiyen ve yıpranan bedenlerinin yerine, daha yeni genç bedenlerde üreyerek yaşamlarını devam ettirmektedirler, onun için üreyebilen bütün canlılar ölümsüzdür, ölüm diye bir kavram yoktur, sadece beden yenilenmektedir ve bunun RUH la da bir ilgisi yoktur, çünkü Ruh diye bir kavram yanlıştır. Saygılarımla BEYİN

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>