Lütfen Sigarayı Bırakın
Tarafından Ergin Çelik On 12 Ara, 2012 At 12:20 PM | Kategoride Genel Bilgiler, Sağlık | ile 2 Yorum

Lütfen-Sigarayı-Bırakın-Contents-of-Tobacco

Sigarayı neden bırakmalıyız?

      Sigarayı bırakmak için aslında çok fazla sebep vardır, bu sebeplerin en başında ise sağlığımız gelir, sigarayı sağlığımız için bırakmakk zorundayız çünkü artık sigarayı bırakmak bir tercih değil zorunluluk olmalı. Birçok insan sigarayı bırakmamak için birçok sebep üretirler fakat bunların hepsi insanların kendi kendilerine ürettikleri savunma mekanizmalarıdır. Sigarayı bırakmak için ilk önce fiziksel sağlığımızı bir neden olarak düşünmeliyiz. Akçiğerlerimiz en başta ve en büyük zararı gören organımız, akciğerlerimiz hayatımızı devam ettirebilmemiz için gerekli olan önemli işlevleri yerine getiriyor ve sigara içtiğimizde akçiğerlerimize nasıl zarar verdiğimizi bilmeyenimiz yoktur. Sigarayı özellikle çok yoğun derecede kulllanan insanların bir takım pisikolojik rahatsızlıklarının olduğunu yada en azından bazı pisikolojik ihtiyaclarının olduğu biliniyor ve bu ihtiyacları doğru ve sağlıklı şekilde karşılayamadıkları için böyle bir bağımlılıktan destek aldıklarını zannediliyor, bu açıdanda sigarayı bırakmak çok önemli kişinin güzel ve sağlıklı bir geleceğe adım atabilmesi için hayatında yapması gereken ilk değişiklik sigarayı bırakmak olsa gerek.

 

Lütfen-Sigarayı-Bırakın-Contents-of-Tobacco

Sigarayı bırakmak isteyenler kedilerini nasıl motive edebilir?

      Sigarayı bırakmak isteyenlerin kendilerini motive etmesi için en başta kişinin genel sağlık durumu, tabi birçok insan kendi sağlık durumlarını pek önemsemezler bu tip insanlar sevdikleri insanların, arkaşlarının, dostlarının, belkide birlikte çalışmak zorunda oluğu kişilerin sağlıklarını düşünmeliler ve kendilerini bu nedenler yüzünden sigarayı bırakmak zorunda hissetmeliler, ayrıca birçok ülkede daha belirgin olmakla birlikte türkiyede de sigara içen insanlar “2.sınıf” insan gibi görülmekte ve artık sigara içme yasaklarından sonra insanlar sigara içebilmek için oldukça ızdırap çekmektedir.Heşey bu kadar açıkken, nasıl oluyorda sigara insanların vazgeçilmezi olabiliyor anlamış değilim. Tabi motive konusuna gelinçe insanlar kendilerine özel bir çok neden bulup o nedene sarılarak sigarayı bırakmaları için gerekli enerjiyi kendilerinde bulabilirler.

Lütfen-Sigarayı-Bırakın-Contents-of-Tobacco

Sigarayı bırakmak gerçekten zor mu?

      Sigarayı bırakmak gerçekten zor fakat kişiden kişiye zorluk ta değişiyor. Kişilerin bu durumu gözlerinde büyütmesi işi gerçekten daha içinden çıkılmaz bir duruma getiriyor. Uzmanların sigarayı bırakmak isteyenlere ilk tavsiyeleri, sigarayı bırakmanın zorluğunu bilerek bu yola koyulmaları ve karşılaşacakları zorluklara kendilerini bu yolun başındayken hazırlamalarıdır. Birçok alışkanlığın terkedilmesi, bırakılması veya değiştirilmesi gerçekten zordur, fakat sigarayı bırakma sürecini bir tek kelime ile aşmış insanlarda vardır. Sigarayı bırakma döneminde kişinin kendisini motive edicek şekilde telkinlerde bulunmasıda önemlidir. Sigarayı bırakma süreci herkez için zordur fakat bazı insanlar bu zorluk sürecini hayatlarının bir parçası gibi görüp, zorluğa alışırlar ve bu zor süreci en kısa ve zararsız atlatmış olurlar. Kendinize “bu gerçekten zor bir iş fakat ben bununda üstesinden gelebilirim, hayatta ne zorluklarla karşılaştım bu benim için bir engel bile değil” diyip hemen şimdi o elinizdeki paketi bitirmek yerine kırıp atmayı seçmelisiniz.

Lütfen-Sigarayı-Bırakın-Contents-of-Tobacco

Sigarayı bırakmak için hangi yöntemler kullanılır?

      Sigarayı bırakmak için kullanılan yöntemler çok fazlalaştı son dönemlerde, fakat asıl olan kişinin kendi kendine bırakmaya karar vermesidir. Bazı durumlarda kişiler gerçekten sigarayı bırakmak ister fakat bırakamaz, bu durumlarda pisikolojik etmenlerin araştırılması gerekir kişi mutlu olduğunda yada mutsuz oluğunda bir sigara yakmak ister ve kendini bu durumlarda sigara içmeliymiş gibi programlar. Aslında kişinin sigarayı bırakmaya karar vermesi en büyük adımdır ve gerekli desteği alırsa sigarayı kesinlikle bırakabilir. Kişiye özel yöntemler uygulanabilmesi için devletin birçok kuruluşu seferber olmuş durumdadır. “Alo 171” sigarayı bırakma hattından size özel bırakma metodlarının uygulanabilmesi için yardım alabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı’nın geçen eylül ayında hizmete soktuğu “Sigarayı Bırakma Hattı”na telefon yağıyor. Bakanlık yetkililerin verdiği bilgiye göre iki ayda 200 bini aşkın kişi sigarayı bırakmak için “ALO 171” numaralı telefonu arayarak yardım istedi. Yetkililer “Sigara Bırakma Hattı”nı arayan tiryakilerin en çok “Sigarayı bırakmak için en etkili tedavi yolu nedir?” ve “Sigarayı bırakmak için nereden destek alabilirim?” sorularını yönelttiklerini açıkladı. Vatandaşların sigarayı bırakma ilaçlarının yararlı olup olmadığını ve yan etkilerinin ne olacağını merak ettikleri de belirlendi. Eğer kendi çabalarınızla sigarayı bırakamayacağınızı düşünüyorsanır “171” numaralı telefonu arayarak yardım alabilirsiniz. Bu numarayı aramak için bile telefonu elinize almış olmanız sigarayı bırakma yolunda attığınız en büyük adım olucaktır. Sağlık bakanlığı sigarayı bırakma merkezlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Lütfen-Sigarayı-Bırakın-Contents-of-TobaccoSigarayı bırakmak için tarih belirlemek doğrumu?

      Her sigara içiçisi sigaradan kurtulmak ister “birgün bırakıcam, birgün kurtulucam” hayaliyle yaşar ama sigarayı bırakması gereken o doğru günü herzaman erteler, sigarayı bırakmayı şü yüzden erteleriz sigara hayatımızdakki en önemli iki duruma çok sağlam birer kazık çakmış durumdadır. Örneğin; en sitresli durumlarımızda sitresimize iyi geldiğini zannettiğimiz için ve en keyifli durumlarımızda da keyfimizi arttırdığıı zannettiğimiz için bu iki durumla sigarayı eşleştirdiğimiz için bu durumlarda sigarayı bırakmak istemeyiz. Hep sitresli dönemler oluçağı için hep o yüzden erteleriz, keyifli anlarda oluçağı için yine o yüzdende erteleriz, bu yüzden sigarayı bırakmak için en doğru gün hemendir. Tarih belirlemek genelde çok fazla işe yaramaz sadece o tarihe kadar kişinin sitresini arttırmasına, o günü bekliyerek işkence yaklaşıyor diye panik yaşamasına sebep olur.

Lütfen-Sigarayı-Bırakın-Contents-of-TobaccoSigarayı bırakmak isteyen kişi nasıl bir ön hazırlık yapmalı?

      Sigarayı bırakmak isteyen kişinin yaptığı ön hazırlık, onun sigarayı bırakma sürecinde başarılı olma oranını artırabilir, o yüzden başarılı bir ön hazırlık dönemi önerilir. Bu ön hazırlık döneminde önce pisikolojik olarak neden sigarayı bırakmak istediğine sağlıklı bir şekilde karar vermesi gerekiyor, çünkü; sigara sağlığa zaralı, içmeyeyim gibi sebepler insanları sonuça pek ulaştıramıyor. Bunların yerine örneğin; çocuğu olan kişiler çocuğuma kötü örnek oluyorum, daha uzun süre, daha sağlıklı olarak yaşayıp onlarla daha iyi vakit geçirmek istiyorum, gibi kendisini kesinlikle etkileyecek noktalar bulup ikna etmesi daha etkili olucaktır. Bununla birlikte gerçekten ciddi sağlık problemleri yaşamış kişilerin sigarayı bırakma istekleri ve nedenleri daha da etkili olmaktadır. Uzmanlar sigarayı bırakma sürecinin biranda olmasının en doğru olduğunu söyleselerde bazı kişilerde uygulanan yöntemlerden bahsedelim; ilk olarak kişi hiç sevmediği ve kullanmak istemediği bir sigaraya devam ediyor vücut nikotin almaya devam ediyor, kişinin çevresindeki insanlar gene rahatsız olmaya devam ediyor fakat kişi sigara içmekten keyif almıyor, buda neden sigara içtiğini sorgulamasına neden oluyor ki, kişi niye içtiğini derinden sorgulamaya başladığında sigarayı bırakma süreci kolaylaşıyor.

Lütfen-Sigarayı-Bırakın-Contents-of-Tobacco

Sigara çalışma hayatını nasıl etkiler?

      İşyeri sağlığı açısından amerikada iş ortamında içilen sigara kanserojen olarak tanımlanmıştır, buna ek olarak sigara ve nikotin bağımlılığdan kaynaklı hastalıklardan dolayı çalışan kişinin bir yıl içerisinde sigara içmeyen kişiye nazaran çok daha fazla izin aldığı gözlenmiştir. İş ortamında nikotin bağımlılığı ciddi bir olumsuz engel olarak karşımıza çıkmaktadır, Türkiyede de birçok işyerinde sigarayı bırakma kanpanyaları düzenlenmektedir, personellerin ve işin kalitesi artırılmaktadır. Bizlerde arkadaşlarımız, ailemiz, sevdiklerimiz, iş arkadaşlarımız, ve kendi sağlığımız için sigarayı biran evvel bırakmalıyız.

Lütfen-Sigarayı-Bırakın-Contents-of-Tobacco

Sigara toplum sağlığını nasıl etkiler?

      Sigaranın toplum sağlığı acısından ciddi etkileri vardır. Sadece sigara içen kişi değil, sigara içilen ortamda bulunan kişilerde nikotine ve karbonmonoksite maruz kalmaktadırlar. Ebeveynleri sigara içen çocukların %75 oranında ileriki hayatlarında sigara içtikleri gözlenmiştir. Evde sigara içilen ailelerin çocuklarında, çocukların sabahleyin yapılan idrar tahlillerinde, 4-5 sigara içmiş gibi sonuçlar alınmıştır. Sigara içici dumanı çektikten sonra %15 ini akçiğerlerine alıp %85 ini yan duman olarak dışarıya vermektedir, dolayısıyla aynı ortamda bulunan kişiler sigara içen kişinin dşarıya verdiği dumana maruz kalmaktadır. Bulunduğumuz odada sigara içildiğinde soluduğumuz hava oldukça fazla kirletilmekte ve sağlığımız etkilenmektedir.

Lütfen-Sigarayı-Bırakın-Contents-of-Tobacco

Sigarayı bıraktıktan sonra kişide ne gibi değişiklikler olur?

      Sigarayı bıraktıktan sonra kişide en başta nikotin bağımlılığından dolayı bir nikotin isteği oluşucaktır. Özellikle ilk üç gün çok zor geçebilir, ama bu zorluk nikotin bağımlılığından dolayı olan bir zorluktur. Bunun dışında birtakım fiziksel başka belirtilerde olabilir, çünkü zaman içerisinde ne kadar yoğunlukta sigara içtiğine ve ne kadar süredir içtiğine bağlı olarak kişinin geliştirdiği bir alışkanlık olduğu için başka bazı davranışsal değişikliklerde olabilir, bu açıdan kişiyi gerçekten zor bir süreç beklemektedir. Sadece fiziksel be fizyolojik açıdan değil aynı zamanda pisikolojik olarakta belki yıllardır devam eden bir alışkanlıktan vazgeçmiş olmak, yıllardır yapılan rutinlerin ortadan biranda kalkmış olması kişide bir tedirginlik, bir anksiete ve bir depresif ruhhaline neden olabilir. Aslında bu durum normal karşılanır, ilk üç gün ve ardından gelen 1 hafta bu değişikliklerin beklendiği sürectir ve bir haftadan sonra bu değişiklikler olumlu yönde düzelmeye başlayacaktır, çünkü fiziksel olarak sigarayı söndürdüğünüz andan 20 dakika sonrasında bile vücudumuz kendini temizlemek için yoğun bir çaba sarfetmektedir, bu vücudumuzun harika bir özelliğidir. Pisikolojik olarakta kısa bir süre sonra bu alışkanlıktan vazgeçebilmiş olmanın getirdiği güzel tarafları görerek süreci olumlu yöne çekmek mümkün olucaktır.

Siz gerçekten sigarayı bırakmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu LÜTFEN gözünüzü kapatmadan sonuna kadar izleyiniz.”

Hakkında -

Displaying 6 Yorum
Söz Sizde
 1. sleigh dedi ki:

  :))) No comment

 2. Ergin Çelik dedi ki:

  Lütfen sigarayı bırakalım 🙁

 3. Prof.Dr. İbrahim USLU dedi ki:

  Değerli arkadaşlar Sigarada filtre kullanımı kanser riskini artırıyor. http://gazi.academia.edu/ibrahimUSLU/Basin-aciklamasi adresinden okumalisınız. En önemli nedeni filtre aynen körük gibi yanma sırasında oksijen miktarını ve dolayısıyla alev sıcaklığını artırınca tutunda zehirli olup belki düşük sıcaklıkta buharlaşmayıp bize zararı olmayacak ne varsa buharlaşıp akciğerlerimize dumanla geçmiş oluyor. Yazımı mutlaka okuyun. Prof.Dr. İbrahim USLU

 4. Elena dedi ki:

  Duzdur ki islamda telaq var amma islam pixoilsgoyasi bosanmaq isdeyen sexslere son ana qeder gozel meslehetler verir ki onlar ayrilmasinlar cunki bu qanunun islamda olmasina baxmaya Allahtalanin telaqdan xoslanmadigi da islamda var axi biz niye onu nezere olmiriq ki islam bize evlenmey ucun qarsi terefi tanimaq ucun azadliq vermis ve iki terefin biri biri ile gorusub sohbet etmesine cercive daxolinde icazeni ele ona gore vermisdir ki sonra bele bosanma meseleri ortaya cixmasin İnseallah muselman baci ve qardaslarimiz evlemmezden evvel qarsi terefi gozel taniyandan sonra evlenerler ta islam aleminde bosanmalar olmain

 5. Kızım ve Eşim İcn dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba ben evli bir kız cocuğu babasıyım kızım doğduğu gün sıgarayı bırakmıştım günde bir paket icen insandım tam 9 ay bırakmıştım ve sonrası kişisel problemlerden dolayı nalet olası şeye tekrara başladım ama şuan bu mücadeleme tekrar başladım ve bu sefer cok güçlü bir şekilde gördümki bu hayatta en değerli varlıklarım karşısında ikinci sınıf insan muamelesi görüyorum buda cok zoruma gitti hayatta en cok sevdiğim şey severek ve aşık olarak evlendiğim eşimin beni öpmemesi ve şuan 16 aylık olan kızımın bana sokulmaması ciddi bir şekilde zoruma gitti sürece başladım fiziki ve ruhsal olarak kendimi hazırladım hazırımda cünkü 4 gün oldu arkamda aşklarım var eşim ve kızım eşime buradan kendisine cok tşk ederim en büyük destekcim ama şu bir gercekki istemek yetiyor ben bu illeti bitirdim dahada hayatıma sokmamak kaydıyla aldığım önlemler şunlar arkadaşlar özel bir holding de calışmaktayım kullanılan bölümlerden uzak duruyorum kesinlikle yaklaşmıyorum özel hayatımda cafe yada kahvehane gibi yerlere gitmiyorum evde o illet ile ilgili hiçbir şey bulundurmuyorum acıkcası fark ettiyseniz ismini bile telafuz etmiyorum cünkü benim daha cok yaşamam gerek eşim ve kızımla almam gereken daha cok NEFES VAR darısı bırakmak isteyen arkadaşlara inannın hayat bu şekilde cok daha güzel cok daha keyifli ve şunuda ekliyeyim internette yazılan yazıları yorumları makaleleri gercekten okuyun buradan herkeze teşekür ederim dilerim herkez bu illetten kurtulur inanın ve isteyin gerisi bence boşşş sevgilerimle Hakan Pektaş

  • Nefes dedi ki:

   Öncelikle kendim ve işim için sigarayı bırakmam gerekliydi(sağlık sektöründe çalışıyorum)ve kendi başıma başaramadım öyle sadece istemekle olmuyor..Hayat sizi aldatabiliyor ve anında bir sigara yakabiliyorusunuz hele zorlu bir mesleğiniz var ise….bunu Türkiye,Malezya, Singapur gibi ülkelerin onaylamadığı ama Avrupa ülkelerinin nikotin bantlarından da etkli olduğunu araştırmaları neticesinde söyledikleri elektronik sigara ile başardım..Aldığım elektronik sigara elipsc ile sigarayı bırakabildim ama önce likitlerini kendim araştırdım ve nikotin seviyemi düşürerek elektronik sigarada kullanmaz duruma geldim…Kokmuyor olmak ve iş esnasında canınızın sigara içmiyor olması muhteşem bir duygu..Sizlerinde kurtulmanızı dilerim.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>