Kök Hücreler
Tarafından Ergin Çelik On 13 Kas, 2012 At 10:28 AM | Kategoride Beyin, Sağlık | ile 2 Yorum

kok-hucreler-stem-cell       Her derde deva olan kök hücreler, beyin hasarında da yararlı. Anne karnındaki bebekle anne arasındaki bağlantıyı sağlayan göbek kordonu, kök hücre elde etmek için kullanılıyor. Göbek kordonundan elde edilen kök hücrelerin bir kısmı tüm hücre çeşitlerine dönüşebilecek potansiyele sahip. Kordondan elde edilen kök hücreler, ilk önce özel büyüme faktörleriyle, farklılaşmamış beyin hücrelerine dönüştürülüyor. Bu hücreler de üç farklı beyin hücre tipine dönüşebiliyorlar: sinir hücreleri olan nöronlar, nöronların beslenme ve korumasını sağlayan “astrositler”, ve nöron uzantılarını sarıp iletinin düzgün gitmesini sağlayan “oligodendrositler”.

      Laboratuvarda üretilen yaklaşık 3 milyon kadar hücre daha sonra kan dolaşımına veriliyor. Farelerde yapılan deneylerde, kök hücre enjeksiyonu sayesinde, hasara uğramış hücrelerin %80’i onarılabiliyor. Bu hücrelerin hasarı nasıl onardıkları tam olarak bilinmiyor. Olasılıkla kök hücreden elde edilen farklılaşmamış hücreler, gittikleri bölgenin gereksinimlerine göre yapılanıyor ve hasarlı hücrelerin yerini alıyorlar. Kök hücrelerden elde edilen sinir hücrelerinin, beyin hasarındansonraki ilk 24 saat içerisinde verilmesi gerekiyor.

      Bu süre içerisinde verilen hücreler çok daha çabuk ve etkili bir şekilde hasarlı hücrelerin yerini alıyor, böylece tedavi başarısı artıyor. Deney aşamasında olan bu yöntem henüz klasik tedavi programına alınmadı. Belki de önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde beyin ve omurilik zedelenmelerinde, ya da hücre hasarına yol açan diğer sinir sistemi hastalıklarında kullanılabilecek.

Kok-Hucreler-images

Hakkında -

Displaying 3 Yorum
Söz Sizde
  1. SLeigh dedi ki:

    Beyin hücrelerinin yenilenmesi mümkün müdür? Değilse neden değil? Mümkünse nasıl?

  2. şahin gültekin dedi ki:

    Sizin bu anlattığınız bilgileri nerede ve hangi ünv. yapıyor onun hakkında bilgi verirsen çok iyi olur.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>