Kalp Ve Beyin
Tarafından Ergin Çelik On 31 Eki, 2012 At 04:56 PM | Kategoride Beyin, Genel Bilgiler, Sağlık | ile 0 Yorum

Kalp-ve-BeyinKalp ve beyin vücudumuzun en önemli iki organıdır. Beyin, kalp atış ritmi ve sayısından ,kalpteki kan basıncına kadar herşeyi kontrol etmektedir ve sağlıklı bir beynin sağlıklı bir kalbe ihtiyacı vardır.. Bu yüzdendirki aralarındaki bağı inceleyen bir bilim dalı vardır; Nörokardiyoloji. 1997 yılında italya’da Nörokardiyoloji derneği kurulmuştur ve toplantılarına başlamışlardır.

Biraz kalbin nasıl çalıştığından bahsedelim; insan kalbi,yaklaşık 250-300 gram arasında bir ağırlığa ve sıkılmış bir yumruk’dan(kişinin ağırlığına göre değişkendir) daha büyük olabilir. Hergün 100,000 kere atar ve bazı insanlarda 100 yıllı aşkın süre çalışaya ve hergün 7200 litre kan pompalar ve bu işlevlerin hiçbiri için bizim emrimizi beklemez’ (ken biz sevmesi için ona emir göndermeye çalışırız yada sevmemesi için).

Biraz beynin çalışma şeklini anlayalım; beyinde nöronlar arasında bağlantılar vardır ve beyin ilişkili olan nöronların birbiriyle konuşması, iletişim kurması sonucu işlevlerini yerine getirir, öğrenip düşünür, uygular. İnsan birçok işi farkında bile olmadan aynı anda yapabilmektedir, kısacası beynimiz su anda bilinen en güçlü bilgisayardan çok daha kısa sürecde çok daha karmaşık hesaplar yapabilmektedir. Örneğin evde televizyon izlerken beynimiz vücut ısısını ayarlar, soluk alma verme duzenimizi korur, kalp atış ritmimizi kan basıncımızı ayarlar , tabi sayamayacağımız kadar çok vücüt fonksiyonu yerine getirilir ve bu fonksiyonlar saniyenin çok daha altında bir sürede beynimiz tarafından gerçekleştirilir.

Biz bunların yanı sıra çayımızı yudumlarken arkadaşımızın sorduğu soruya cevap verebiliriz ve dengede kalmak için bir emir bile göndermeyiz vücudumuz dengemizi korur ve düşmemizi engeller. Sanırım bu duruma en iyi örnek minibüs şöforleri olabilir, bir minübus söförü ağzında sigara varken sol elinde çay’ını tutabilir sağ eliyle arkasındaki müşteriden ücret alabilir, araçı kullanabilir ve bunlar yetmezmiş gibi birde o sırada telefonla konuşabilir. Bu durum nöronlar arası iletişimin en güzel örneğidir, nöronlar arası bağlantılar kuvvetlendikçe yaptığımız işler bize daha kolay gelmeye başlar, yeni araba sürmeye başlamış birinin acemilik cekmesi gibi nöronlar arası bağların pratik yaparak kuvvetlenmeside onemlidir.

Picture-of-The-Heart-Free-Kalp-ResimleriArtık günümüzde kalp nakli ümkün ve yapılmaktadır, peki nakledilmiş bir kalp yeni sahibine ne gibi bilgiler ve özellikler taşır, yada eski sahibinden birşeyler getiremez mi? Bildiğimiz üzere kalp inanılmaz enerjik bir organdır, kalbimizdeki 40,000 sinir hücresi beynimizle sürekli iletişim halindedir. Asıl şaşırtıcı olan kalbimizin manyetik enerjisinin beynimizden kat ve kat fazla olmasıdır ve bu manyetik enerji vücudumuzun dışından yaklaşık 2 metre mesafeden ölçülebilir. Bazı bilim adamları, kalbin beyinle konuştuğunu ve herhangi bir organ olmadığını fakat insanların kendilerini sadece beyinden ibaretmiş gibi gördüğünü oysa kalbin en az beynimiz kadar bize bağlı olduğunu ve bizi biz yapan bir parça olduğunu duşunuyor. Öyleyse kalp nakli yapılan insana ne oluyor; karakteri, davranışları, sevdiği şeyler değişiyormu. Son yıllarda insan’dan insana kalp nakli konusunda çok büyük ilerleme kaydedildi, ve kalp nakli yapılan hastalar incelemeye alındılar ve yapılan incelemeler bilim adamlarını kalbe daha farklı bakmalarına ve kalbin hislerimizle, duygularımızla alakalı olduğu ile ilgili eski teorileri test etmeye yöneltti.

Amerika’da Yale Üniversite’sinden Psikoloji ve Psikiyatri Profesörü Gary Swartz “anıların nasıl işlediğine” dair yeni bir teori geliştiriyor; Beyin’de öğrenme işlemini “nöral ağ” lar sağlar, nöral ağlar’ın çalışma şekli’ni inceleyecek olursak; nöronların (çıktı)output’unun nöronlara (girdi)input olması şeklinde açıklayabiliriz ve bu işlem tekrar tekrar ettiğinde nöronlar arasında’ki bağ kuvvetlenir ve öğrenme gerçek ve kalıcı olur. Geribildirim öğrenme sürecinde önemlidir, dolayısıyla geribildirime sahip herhangi bir sistemi ilave ettiğimizde nöronlar öğrenecektir.Örneğin yeni bir dil öğrenmeye çalıştığımızda beynimizdeki nöronlar arasındaki bağlar’ın kuvvetlendi’ği ölçüde sağlam ve kalıcı olucaktır.

Human-Brain-Image insan-Beyni

 

Organ nakli sonras organını bağışlayan kişinin kişisel  özelliklerinin bağış yapılan kişiye geçtiği ile ilgili hiç bir bilimsel kanıt yoktur. Fakat bu ameliyatları geçirmiş kişilerin ameliyat sonrası kişiliklerinde değişiklikler olduğu söylenmektedir. Fakat bu kişilik değişiminin yeni kalp ile ilgili olmadığı, ameliyat sırasında yoğun anestezi, ve ilaçların etkisi ve hastaların yaşadığı pisikolojik etkiler olduğu söyleniyor.

 

Picture-of-The-Heart-Free-Kalp-Resimleri

Hakkında -

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>