Hipnoz
Tarafından Ergin Çelik On 13 Kas, 2012 At 11:17 AM | Kategoride Beyin, Sağlık, Uyku ve Rüyalar | ile 2 Yorum

Hipnoz-hypnosis-Beyin-Beyin.com      Sigmund Freud’a göre beynin farkında olduğumuz bilinç düzeyinin altında çoğunlukla hiç farkında olmadığımız bir bilinçaltı var. Farkında olmasak da bilinçaltı, davranışlarımızı, duygularımızı, arzularımızı, yani kısaca yaşantımızı derinden etkiliyor. Hipnozla ilgili çalışmalar çok öncelere dayanıyor. Franz Anton Mesmer adında bir araştırmacı 18. yüzyılda, hayvanlardaki manyetik dalgaların havaya yayıldığı ve bunların insan tarafından algılanıp diğer insanlara aktarılarak hastalıkların iyileştirebileceği hipotezini ortaya attı.

      Daha sonraki yıllarda beyin gücü ve benzeri güçlerle hastalıkların tedavisi araştırılırken hipnoz konusunda ilk yazılar yazıldı. İkinci dünya savaşında yaralanan askerlerin acılarını dindirmek için gerekli ilaç bulunamadığında hipnoz uygulanması bu yöntemi popüler hale getirdi. Hipnoz esas olarak derin bir gevşeme hali. EEG elektrotlarıyla ölçülen beyin dalgaları bedenin gevşeme evresindekine benziyor. Bu dalgalar uykudaki evrelerden farklı. Hipnozun etkileri, onu uygulayana göre değil, hipnotize olan kişinin özelliklerine göre değişiyor.

     Hipnoz-resimleri-daireler-1

      Hipnoza yatkın olmak ve uyum en önemli ön şartlar. İnsanların. %10-15’i hipnoza oldukça dirençli.Bir diğer %10-15 kadarına da oldukça kolay hipnoz yapılabiliyor. Toplumun geri kalan %70-80’lik bölümüyse hipnoza orta derece duyarlı. Hipnoz bir bakıma telkin yöntemi. Temelinde telkin yoluyla kişinin tam olarak gevşemesi ve zihnini hipnoz yapan kişiye açması. Hipnoz yapmakla onun tedavi amaçla kullanılması farklı. Birçok kişi hipnoz yapabiliyor ancak bunu yararlı amaçlar, yani tedavi için kullanabilmek belirli bir eğitim ve deneyim gerektiriyor. Hipnozun esas amacı tedavi. Ağrı ve acıların hipnozla dindirilmesi II. Dünya savaşı yıllarından beri oldukça popüler bir tedavi yöntemi. Bazı diş hekimleri ve tıp doktorları küçük cerrahi girişimlerde hipnozu kullanıyor.

    Hipnoz-resimleri-daireler

      Yapılan birçok çalışmada plasebo, yani yalancı ilaçlara göre hipnoz önemlioranda ağrıyı azaltıyor. Hipnozun diğer bir kullanım alanıysa kişinin bilinçaltındaki bazı düşünceleri ve gerçekleri ortaya çıkartmak. Freud’a göre ruhsal hastalıkların çoğunun temelinde bilinçaltındaki çozümlenmemiş çatışmalar yatıyor. Bilinçaltındaki bu iç çatışmalar hipnoz yardımıyla bilinç düzeyine çıkartılarak burada çözümlenebiliyor. Hipnozun bu özelliği polis soruşturmalarında, sorgulamalarda da kullanılıyor. Ancak hipnoz sırasında açığa çıkan düşünceler her zaman gerçekleri yansıtmıyor. Kişinin hipnoz sırasında hatırladıkları bazen hayalleri olabiliyor. Yani, gerçek ve gerçek dışı olayları her zaman ayırt etmek mümkün değil. Bu nedenle hipnozla elde edilen bilgiler başka somut kaynaklarla doğrulanmadıkça kanıt olarak kullanılamıyor.

     Hipnoz-resimleri-daireler

      Hipnozun diğer bir özelliği de kişinin o anı hatırlamaması. Hipnoz sırasında konuştuğu ya da yaptığıbir şeyi hatırlaması için kişiye o sırada önceden belirli bir sinyal verilmesi gerekiyor. Bu sinyal bir kelime olabiliyor. Daha sonra bu kelime hipnoz yapılan kişiye söylendiğinde o anı hatırlıyor. Bu yöntemle kişilere hipnoz sırasında çeşitli telkinlerde bulunup, kişi uyandıktan sonra belirli sinyalleri kişiye söyleyerek telkin edilen görevlerin yapılması sağlanıyor. Örneğin, hipnoz yapılan bir kişiye “elma” denildiğinde kalkıp su içmesi telkin ediliyor. Uyandığında kişi bunu hatırlamıyor. Herhangi bir zamanda o kişiye “elma” denildiğinde nedenini bilmeden kalkıp su içiyor. Bu yöntemin herhalde en yararlı kullanım alanlarından biri, ders çalışmasını sevmeyen öğrencilerin belirli komutlarla kitap okumaya teşvik edilmesi olur. Tabi bu yöntem oldukça zararlı işler için de kullanılabilir. Örneğin belirli bir komut verilerek bir kişinin diğer bir kişiye zarar vermesi de sağlanabilir. Bütün bu nedenlerden dolayı hipnozun yalnızca bu işin uzmanları tarafından bilimsel olarak yapılması ve bunun kurumsal kontrol altında tutulası gerekiyor.

Hipnoz-resimleri-daireler

Hakkında -

Displaying 8 Yorum
Söz Sizde
 1. hipnoz oldum dedi ki:

  Beyin doktoru beni hipnoz etmiş olabilir mi? Şüpheleniyorum, hayatta kitap okumazdım kitap okumaya başladım. Akşamları bi yerlere gittiğim söyleniyor, kendimi takip ettirmeli miyim acaba?

 2. Ümit dedi ki:

  Hipnozla KPSS’ye hazırlanabilir miyim, nasıl olur yada olur mu?

  • Ergin Çelik dedi ki:

   Hipnoz ‘un sınav sitresini yenmede kullanıldığını biliyorum fakat sitresi yenmiş olmanız sınavda başarılı olacağınızı garanti etmez daha çok hafıza kullanma yöntemleri ile ilgili eğitimler almanızı öneririm çünkü genelde kişiler okuduklarını unuttuklarını söylerler oysa beyin nöronlara bir bilgiyi kaydetmişse o bilgiye ulaşmak mümkündür sadece yöntemini bilmek gereklidir.

 3. Ümit ALGAN dedi ki:

  hafıza kullanma yöntemleri demişsiniz ya bu konuda tavsiye edebileceğin kaynak var mı?

 4. Mevsim Yarımbaş dedi ki:

  Hipnoterapi birçok rahatsızlıkta kullanılan bir yöntemdir. Hatta narkoz kabul etmeyen bünyelerde ameliyatlarda bile kullanılır ve kişi iyişme sürecinin bitimine kadar hiç bir şey hissetmez. Hipnoz beynimizin alfa ve teta aralığında yaşadığımız genel olarak da herşeyin de bilincinde olduğumuz derin gevşeme halidir. Hipnoz uyku değildir. Birçok insanı ürküten bu konuda ”uyursam ve uyanamazsam” düşüncesi yanlıştır. Herkes hipnoz olamaz kişinin hipnoz olabilmesi için telkine açık olması gerekir, bunlar da bir kaç basit yöntemle o an belirlenir. Telkin kabul eden kişiye kendi istemediği bir şeyi hipnozla yaptıramazsınız. Örneğin sigarayı bırakmak istemeyen bir kişi hipnozla 1 seansta sigarayı bırakamaz. Bırakabilmesi için önce sigara içmesinin altında alt nedenler araştırılır ve önce hipnotik telkinler ile alt nedenler ortadan kaldırılır. ( Kahveyi sigarasız içememek, sigaranın kilo verdirdiğini düşünmek, bıraktığında iştahının açılmasını düşünmek v.s gibi). Gelelim hipnoz ile ders çalışmaya ders çalışma teşvik edilir, çalışmayı engelleyen düşünce kalıpları olumluya çevrilebilir, lakin ergin Bey’in de yazmış olduğu gibi çalışma yöntemini yani öğrenmeyi öğrenmeyi bilmediğimiz sürece bir işe yaramaz. Hafıza teknikleri ve uygun bir çalışma biçimiyle (bu da tekrar yöntemiyle sağlanmaktadır) bu sistem oturtulursa tamamen verim orataya çıkar. Bu yöntemler ve teknikler ile ilgili çeşitli yazılı kaynak bulunmaktadır, araştırılabilir veya teknikleri iyi bilen bir öğrenci koçuyla çalışılabilir.
  Mevsim Yarımbaş
  Profesyonel koç, Öğrenci koÇu
  Hipnoterapist, EFT uygulayıcısı
  Kişisel gelişim ile ilgili ulaşmak isteyenler internet sitemiz hazırlanana kadar facebook sayfamızdan bize ulaşabilir. (M&S coaching) veya info@mandscoaching.com adresinden

 5. fake watches for men dedi ki:

  That is a lovely piece of information. Keep it up!

 6. marselin dedi ki:

  I can than good from they . I dont like they

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>