Hafıza, Hafıza Kaybı
Tarafından Ergin Çelik On 6 Oca, 2013 At 09:07 PM | Kategoride Alzheimer, Bellek, Beyin, Sağlık | ile 2 Yorum

Hafıza, Hafıza-Kaybı

Hafıza Nedir?

      Hafıza muhakeme, soyutlama, algılama, dikkat, karar verme, plan yapma, organize etme, insiyatif kullanma gibi zihinsel fonksiyonlarımızdan biridir. Türkçe olarak bellek diye adlandırdığımız “hafıza” bir takım bilgileri hatırlama yeteneğidir.

Hafıza, Hafıza-Kaybı
Hafıza kaybı çeşitli hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir, hafıza genellikle bizim temporal bölge dediğimiz, beynin şakak kısımlarında ve prontal bölgelerde, bu bölgeleri etkileyen çeşitli hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu bölgelerde gerçekleşecek bir rahatsızlık / hastalık beynimizin muhakeme, algılama, yargılama, soyutlama gibi diğer fonksiyonlarınıda etkileyebilmektedir.

Hafıza kaybı belirtileri nelerdir?

      Hafıza kaybı başlangıçta oldukça basit şekilde, hastanın bile farkedemeyeceği şekilde başlayabilir, hasta bildiği bir muhitte gidiceği yeri bulmakta zorluklar yaşayabilir, koyduğu eşyaları değişik yerlere koyar ve eşyaların yerini unutabilir.  Hafıza kaybı beraberinde diğer fonksiyonlarda da değişikliklere neden olabilir, bir çeşit depresyon yaşanmasıda mumkundur, buna bağlı olarakta hastanın yakın cevresine, ailesine karşı tavırlarında değişikliklere sebep olabilir.

Hafıza kaybıyla unutkanlık arasındaki fark nedir?

      Unutkanlık daha çok halk arasında kullanılan bir terim olup hafıza kaybından farklı olarak sadece bellek ile ilgili olmayıp hafızanın dışında zihinsel yetilerde de bozulmalar, pisikolojik etkiler, davranış bozuklukları, halüsinasyon gibi rahatsızlıklar oluşabiliyor. Hasta  günlük hayatında daha önceden çokça yaptığı işleri yapamamaya, kullandığı aletleri kullanamamaya, yemek yaparken koyucağıı malzemeleri unutmaya başlıyor.

Hangi hastalıklar hafıza kaybına neden olur?

Hafıza, Hafıza-Kaybı

Çeşitli enfeksiyon hastalıkları, tümörler ve beyin damar hastalıkları hafıza kaybını tetikleyen hastalıklardandır. Bazen hafıza problemleri demans (unutkanlık) dediğimiz bir hastalığın parçası olarakta görülebilir ve beraberinde hafızanın dışındaki diğer zihinsel yetilerde de bozulmalar olabilir.

Hafıza kaybı çeşitleri nelerdir?

 • Anterograd hafıza kaybı(amnezi), yeni hatıraların (olayların) uzun süreli hafızaya aktarılamadığı amnezi tipidir.
 • Travmatik hafıza kaybı(amnezi), genellikle baş yaralanması sonucu olur. Travmatik amnezi çoğunlukla geçicidir.
 • Disosiyatif hafıza kaybı(amnezi), psikolojik veya duygusal travma sonucu oluşan uzun-süreli bastırılmış belleği tanımlamakta kullanılır.
 • Korsakov sendromu; uzun süreli alkolizm bu tip hafıza kaybına yol açabilir.
 • Laküner hafıza kaybı(amnezi), belirli bir olay hakkındaki hafıza kaybıdır.
 • Disosiyatif füg veya füg durumu, çoğunlukla geçici olan ve psikolojik travma sonucu oluşan bir hafıza kaybı(amnezi) tipidir.
 • İnfantil amnezi veya çocukluk amnezisi kişinin kendi çocukluğundaki olayları hatırlayamamasıdır.
 • Global hafıza kaybı(amnezi), tam hafıza kaybıdır. Travmatik bir laydan sonra oluşan bir savunma mekanizması olabilir.
 • Posthipnotik hafıza kaybı(amnezi), hipnoz sırasında olan olayların unutulması veya eski hatıraların tekrar hatırlanmasının mümkün olmaması.
 • Psikojenik hafıza kaybı(amnezi), beynin doğrudan yaralanması, fiziksel travma veya hastalık değil de psikolojik sebepler sonucu oluşan (hafıza kaybı) amneziidir.
 • Kaynak hafıza kaybı(amnezi), kişinin belirli bir hatırayı hatırlamasına rağmen bu hatırayı (bilgiyi) hangi kaynaktan bildiğini hatırlayamamasını içeren bellek bozukluğudur.

Hafıza, Hafıza-KaybıHafıza kaybının kalıcı olduğu nasıl anlaşılır?

      Belli bir süre geçtikten sonra hekim tarafından yeterli araştırma yapılmışsa hastalıkla ilgili bir teşhis koyulması mümkündür. Altta yatan hastalık tedavi aşamasında çok büyük onem arzetmektedir, hafıza kaybına neden olan hastalık iyileşmenin mümkün olmadığı bir hastalıksa, iyileşme beklemek pek mümkün olmayabilir fakat dejeneratif bir hastalıksa, tedavi edilmesi mümkündür ve hekimin rolü bu tip durumlarda oldukça mühimdir.

 

Hakkında -

Displaying 4 Yorum
Söz Sizde
 1. v-pills dedi ki:

  Guzel bir yazı gercekten. Tebrik ederim.

 2. high pop canada goose jacket dedi ki:

  high pop canada goose jacket…

  This post is so help to me! Thanks for share….

 3. oakley sonnenbrillen herren dedi ki:

  Hello, very professional high level of writing it! So many people to comment, let me also to comment on it. Because good writing, and I learned a lot, and I am glad to see such a beautiful thing. Thanks very much !

 4. true religion tracksuit dedi ki:

  pretty post nice say to unniversey mey thank

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>