Bilinç ve Sezgi Nedir, Nasıl Oluşur?
Tarafından Ergin Çelik On 26 Kas, 2012 At 10:25 AM | Kategoride Bellek, Beyin, Duyular, Sağlık | ile 1 Yorum

Bilinç-ve-Sezgi-Nedir-Nasıl-Oluşur-consciousness      Harvard üniversitesi, Yaratıcı Özgecilik Araştırma Merkezi Yöneticisi Dr.Pitirim A.Sorakin, Sezgi Kaynağı’na “bilinç ötesi” adını veriyor ve bir makalesinde bilinç ve sezgi arasındaki bağı söyle açıklıyor;

      İnsanın yaratıcı zekasıyla ilgili olan bilim, din, felsefe, teknoloji, törebilim, hukuk, güzel sanatlar, ekonomi ve politika gibi alanlardaki tüm başarıların ve keşiflerin asıl kaynağı bilinçötesi gibi görünüyor. Onun dehası ve işlevi olmadan bilincin ve biliçaltının kulanımıyla yanlızca vasat başarılar elde edilebilir, ama en büyükler asla.

      Bir edebiyat yada beste uzmanı, edebiyat veya müzik dalında harika eserlerin oluşturulmasndaki tüm kural ve teknikleri bilir; ancak bilinçötesinin dehasından yoksun ise Shakespeare’in, Chaucer’in, Bach’ın ve Beethoven’in kötü bir taklidi bile olamaz. Bir bilimsel yöntem uzmanı içinde aynı şey geçerlidir. Bilinçötesinden yararlanamıyorsa Galileo, Newton, Eflatun ya da Kant gibi olma konusunda hiçbir şansı yoktur. Bu bakımdan biliçötesi sezgi yoluyla yaratır ve keşfeder. Algılama, gözlem gibi duygusal sezgilerden, matematiksel ve kıyaslamaya dayalı mantıktan çok farklıdır.

      Duyuların ve mantığın aksine, sezgisel ilham veya idrak, sabırlı bir gözlemden ya da matematiksel, mantıksal analizden farklı şekilde bir anda akla gelir. Bu anlık ışığın zamanının ve koşullarının önceden kestirilmesi, tahmin edilmesi ya da isteyerek yaratıkması oldukça zordur. Patlama genellikle en beklenmedik anda ve koşullarda gerçekleşir.

Bilinç-ve-Sezgi-Nedir-Nasıl-Oluşur-consciousness

Sezgi Nasıl Oluşur?

Sezgi küçük, beşeri ben’imizi aradan çıkardığımız zaman ortaya çıkan yüce ilhamdır. Sorakin’in dediği gibi, “Ego’yu tamamen ve koşulsuzca aşar.”

      Elias Howe, yüz yıl önce bir gece derin uykudayken gördüğü bir düş , bir vizyon sayesinde modern dikiş makinesinin icadını sağlayan fikri buldu. Bu düşü görene dek haftalardır icadı üzerinde çalışıyordu Howe. Ancak makineyi tamamlayacak son parçayı yapmayı bir türlü bulamıyordu. İpliği iğneden geçirdikten sonra üst ucunu makinada nasıl tutacağını bulamıyordu ne kadar uğraşsa da. Bir gece geç saatlere dek çalıştıktan sonra bitkin halde yatağa uzandı.

      Rüyasında kendini yamyamlar tarafından esir edilmiş gördü. Yamyamlar kendisine, yirmi dört saat içinde makineyi tamamlayacak parçayı bulamadığı taktirde onu yiyeceklerinin söylüyorlardı. Yamyamlar çevresinde dolanıp duruyorlardı ve birden şeflerinin elinde mızrağın ucunda bir delik olduğunu gördü. Soğuk terler içinde uyandığında sorunun çözümünü bulmuştu.

Bilinç-ve-Sezgi-Nedir-Nasıl-Oluşur-consciousness

      John K.Williams Bilinçaltınızız Bilgeliği adlı harika kitabında şöyle der: “Bilincin, muazzam ve kuvvet veren bir bir bilinçaltının doruk noktası olduğu, psikolojide kabul edilen bir gerçek haline gelmiştir. Yapılan araştırlamalar, bilincin derinliklerini harekete geçirme yeteneğinin bilim adamı, yazar, besteci , mucit gibi yaratıcıların ya da iş adamlarının başarılarını belirlediğini göstermiştir.” “Töre bilimin kurucusu Sokrat zamanından, büyük dahi Edison, Ford, Markoni, Westinghouse, Einstein ve kettering zamanına kadar çok az tanınan ve anlaşılabilen bu fiziksel faaliyet alanı, şu anda yaşadığımız çağdaş uygarlığı mümkün kılan ve destekleyen her büyük başarıya ilham vermiştir.”

      “Aranmadan ansızın akla gelen düşünceler çoğunlukla en değerli olanlardır ve bu yüzden korunmalıdırlar; çünkü nadiren tekrar gelirler” der John Locke.

Fikirler Nereden Gelirler

      Niçin büyük şirketlerde akşama kadar masasında oturup hiçbir iş yapmıyormuş gibi görünen adanlara onlarca para alırlar. Bu adamlar işleri; düşünmek, yeni fikirler bulmak ve şirketi geleceğe taşımak olan insanlardır. Aslında sorumlulukları gerçekten diğerlerinden çok daha fazlarıdır. Peki bu adamlara fikirler nereden gelir. Neden bazı insanlar diğerlerinden daha yaratıcı fikirler bulurlar. Kullandıkları araç sezgidir, sezgi; direkt bilme, aydınlanma, fikirler ve içe doğma olarak adlandırılır. Nereden geldiği bilinmeyen ve içimize doğan fikirler sezgidir.

      Başarılı insanlar daima sezgilerine güvenirler, zaten ileriyi görebilmekte bu değilmidir, hatalar peki onlar ne olucak, yanılmalar, onlarda tecrube olarak gene geri donuyorlar. Sezgi önceden düşünerek değil, bir anda yükselir; zorlanamaz. Bazen yapmakta olduğumuz şeyden vazgeçmemizi, bazen neşelenmemizi emreder; bazen de karar, yargı ve genel görüntüde ani değişiklikler yapmamıza neden olur. Dikkate alırsak hayatımızdaki en değerli şeydir. Gerçek anlamda başarıya ulaşanlar , sezgilerinin sesini dinlemeyi öğrenip onu izleyenlerdir ve başarılı insanlar daima sezgilerine güvenenlerdir.

Bilinç-ve-Sezgi-Nedir-Nasıl-Oluşur-consciousnes

Hakkında -

Displaying 1 Yorum
Söz Sizde
  1. YILDIZ ALBAY dedi ki:

    Sezgi hayal gücü demek heralde

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>