Beyin Tümörü
Tarafından Ergin Çelik On 27 Ara, 2012 At 04:06 PM | Kategoride Beyin, Bilim, Sağlık | ile 2 Yorum

Brain-tumor-beyin-tümörü

     Tümör kelime anlamı olarak şişlik demektir, tıpta herhangi bir şişlik tümör olarak adlandırılır. Tümör tek başına kanser anlamına gelmez iyi huylu ve kötü huylu tümörleri ayrı değerlendirmek gereklidir. İyi huylu olan tümörler bir yere şıçramazlar fakat kötü huylu tümörlerde beyinde fazla yaşamadıkları için bir yere şıçramazlar bu beyne özel bir durumdur. Beynimizde diğer organlardan farklı olarak bir bariyere sahiptir kan beyin bariyeri denilen bu bariyer kana giren her madde beyne giremez bu kontrol mekanizması hücrelerinde girişini kontrol etmektedir ve beyindeki tümmörlerin başka yere yayılımına da engel olmaktadır.

Beyin tümörü neden oluşur?

      Beyin’deki iyi huylu yada kötü huylu tümörlerin neden oluştuğu  tam olarak bilinmemektedir, ancak bazı tümörlerin bazı sebeplerle  ilişkilendirilmesi görülmüştür. Örneğin kafatası tranvası geçiren hastaların ilerde beyin zarından gelişen tümör gözlenmiştir, fakat bu tümör kafatası tranvası geçirmemiş kişilerde de görünmektedir bu yüzden  tümörü tek bir sebebe bağlamak çokta mümkün değil.  Bu konudaki en güncel soru ise cep telefonu tümöre yol açıyormu? Cep telefonunun beyinde tümöre yol açtığına dair henuz bilimsel bir kanıt yoktur.

Brain-tumor-beyin-tümörüCep telefonları beyin tümörüne neden olur mu?

      Bu konuda kesin olarak kanıtlanmış bir şey yoktur. Cep telefonunun ıspat edilmiş bir zararı yoktur fakat radyo dalgaları iritasyona sebep olabilir, radyo dalgaları hücrelerde ısınmaya neden olabiliyor bu ısınmanın genetik olarak kırılmaya sebep olması ve tümörü geliştirmesi mümkün fakat bilimsel olarak cep telefonu kullanımının tümöre yol açtığını kesin olarak söyleyebilmek için tüm deneklerin beyninde telefon kullanımından sonra tümör oluşması gerekmekedir. Uzmanlar telefon kullanımını mumkun olduğu kadar aza indirmenin muhtemel zararlarından koruyacağnı belirmektedir, ayrıca telefon konuşmalarının kulaklık yada bluetooth benzeri daha az radyasyon yayan ek aparatlarla yaplmasını önermektedir.

Kimler beyin tümörü riski taşır?

      Genel anlamda bütün kanserleri konuşmak daha doğru olucaktır sadece beyin tümörü değil bütün tümör türlerinin sebebi ortaktır; kanserojen maddeler. Kanserojen maddelere maruz kalan insanlar risk altındadır, kanıtlanmış bir etken güneş ışınlarıdır, aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmak cild kanserine sebep olmaktadır. Beyin diğer organlar kadar tehlikelere açık değildir biraz daha korunaklıdır. Örneğin soluduğumuz zararlı gazlar akciğer kanserine sebep olabiliyorken beynimizi etkilemicektir. Kanserojen maddelere, sağlıksız şartlara ve kötü hava koşullarına maruz kalan kimselerde kanser riski daha artmaktadır.

Brain-tumor-beyin-tümörüİyi huylu beyin tümörlerinin beynimize zararları var mıdır?

      İyi huylu tümörler adından dolayı kötü sonuçlar doğurmayaçağı düşünülen tümörlerdir, fakat söz konusu beyin olunca tümörün yerleştiği bölge itibariyle tümör iyi huylu bile olsa, beyin dokusu için mevcut olan alanın bu tümörler tarafından işgal edilmesi kafatası içerisinde mevcut yeri paylaşmalarına sebep olucaktır. Beynimiz belli bir olçude davetsiz misafirleri kabul edebilir ancak çok hızlı bir şekilde büyüyen ve beyin dokularına zarar veren bir iyi huylu tümör kotu sonuçlar doğurabilir.

Beyin tümörü türleri nelerdir?

Beyin tümörü türlerini genel olarak iyi huylu ve kötü huylu tümörler olarak iyi ayrı gruba ayırabiliriz, yine beyin tümörlerini bulundukları yerlere göre başka bir sınıflamaya tabi tutabiliriz veya neden oldukları foksiyon bozukluklaırna göre gruplara ayırabiliriz.

Beyin tümörünün iyi mi yoksakötü huylu mu olduğu nasıl anlaşılır?

       Tümörün tümör olup olmadığını ve türünü anlamak için damar yoluyla tümörü boyuyan bir madde verilmektedir bu maddeye tıpta kontrast madde denmektedir. Bir tümörun kontrast madde tutması, tutuş şekli ve dağılımı ve tümörün etrafındaki beyin dokunsunda oluşturduğu ödem gibi özellikler ile tümörün türü ayırt edilebilmektedir. İnceleme işlemleri sırasında MT’dan faydalanılmaktadır. MR görüntüsel olarak bilgi vermekle kalmayıp aynı zamanda analiz yaparak bir dokunun içerisindeki maddelerin bulunma oranını tespit ederek normalden farklı olan dokular tespit edilebilmesini sağlamaktadır. Difizyon denilen mr teknikleri kullanılarak kafatası açılmadan dokulara analiz edilebilmekte fakat bu teknikler hiçbir zaman yüzde yüz sonuçlar vermemektedir.

Beyin tümörü için kesin tanı nasıl konur?

      Beyin tümörünün iyi ya da kötü huylu olarak teşhis edilebilmesi için hücresel inceleme gereklidir. Beyin tümörü tanısı koymaktaki altın standart beyin mr olarak kabul edilir arkasından beyin tomografisini sayabiliriz. Ancan bir tümöre yüzde yüz iyi huylu yada kötü huylu tanısı koymak için bir hücre parçası alınması şarttır. Fakat MR sonrasında %98 lere yakın bir tahmin mümkündür.

Hakkında -

Displaying 2 Yorum
Söz Sizde
  1. Cheryl dedi ki:

    Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>