Beyin, Sinir Sistemi, hareket ve bellek
Tarafından Ergin Çelik On 4 Ara, 2012 At 11:38 AM | Kategoride Bellek, Beyin, Genel Bilgiler, Sağlık | ile 2 Yorum

Beyin, Sinir Sistemi, hareket ve bellek

            Beyin genellikle bizlere dil, zeka ve bilinç gibi temel insan davranışlarımızı armağan eden, evrimin en üst düzeydeki başarısı olarak görülür. Aslında tüm bu davranışlardan daha öncelikli olarak, beynin evrimi, yaşamı bitkiselliğin ötesine geçirerek çok daha vurucu bir etki yapmış oldu. Beynin evrimiyle birlikte organizmalar ilk kez, çevrelerindeki değişimlere ayak uydurabilmeye başladılar.  Üstelik bir-iki kuşağı geçmeyen bir zaman ölçeğinde. Bir sinir sistemi, hareket ve bellek gibi son derece kullanışlı iki temel şeyin gerçekleşmesini olanaklı kılar. Eğer bir bitkiyseniz, besin kaynağınızın ortadan kaybolması sizin için tümüyle kalıcı, değiştiremeyeceğiniz bir durumdur. Ama eğer kaslarınızı kontrol edebilen bir sinir sisteminiz varsa, dolaşıp çevrenizi inceleyerek kendinize besin ya da barınak kaynakları arayabilirsiniz. En basit sinir sistemi denizanaları, deniz kestaneleri ve yaban lalelerinini de kapsayan “knidaria” şubesi üyelerindeki halka biçimli devrelerdir. Bu canlılar çok akıllı değilseler de, sahip oldukları bu basit sinir sistemi sayesinde gereksinim duydukları şeyleri arayıp bulabilirler ve çevrelerindeki dünyayla bitkilerin yapabileceğinden çok daha üstün bir düzeyde etkileşim kurabilirler.

Beyin, Sinir Sistemi, hareket ve bellek

      Büyük olasılıkla Kambriyen dönemi solucanları nda ortaya çıkmış olan bir sonraki evrimsel adım, hareketlere daha çok amaç vermeyi sağlayan bir tür kontrol sistemiydi. Bu tür bir ilkel beyin aslında, ağları organize etmeye yardımcı olan bir iletim sisteminin basit bir parçasıydı. Böyle bir ilkel kontrol sistemiyle donatılmış halde suda yaşayan ilk canlıların en önemli önceliği, besin bulmaktı. Organizmaların yararlı besinleri zehirli olanlarından ayırmaları gerekir ve bunu yapmada da onlara beyinleri yardımcı olur. Çevrenizdeki hangi hayvana bakarsanız bakın, beyninin ağzına yakın olduğunu görürsünüz. Hatta en ilkel omurgasızların bazılarında, yemek borusu doğrudan beynin içinden geçer. Beyinle birlikte, çevresel koşulları algılamayı sağlayan duyular, bir de bellek gündeme gelir. Bu ikisi bir araya geldiğinde, hayvanlar işlerin iyiye ya da kötüye gidişini gerçek zamanlı olarak izleyebilir hale gelirler; bu da basit bir öngörü ve ödül sistemini olanaklı kılar.

       Böcekler, sümüklüböcekler ve solucanlar gibi gerçekten basit birer beyine sahip hayvanlar bile deneyimlerini kullanarak bir sonraki adımda yapılacak ya da yenilecek en iyi şeyin ne olduğunu öngörebilir ve kendi içlerindedoğru seçimleri ödüllendiren bir sistem kurabilirler. İnsan beyninin sosyal etkileşim, karar verme mekanizmaları ve empati kurma gibi daha karmaşık tüm işlevleri, besin girişini kontrol eden bu basit sistemlerden evrimleşmiş gibi görünüyor. Ne yiyeceğimize karar vermemizi kontrol eden duyular gelişerek, sezgisel kararlar haline geldi. İnsan beynindeki frontal(ön) korteksin kararlar ve sosyal etkileşimlerle ilişkili olan en gelişkin bölümlerinin, ağız, dil ve sindirim organlarının hareketi ve tatla kokuyu denetleyen bölümlerin hemen yanında yer alması, rastlantıya benzemiyor. Zaten insanların potansiyel eşlerini öpmelerinin altında yatan da büyük olasılıkla, herhangi bir şeyi yoklamak ya da kontrol etmek için bildikleri en ‘ilkel’ yöntemin bu olması.

Beyin, Sinir Sistemi, hareket ve bellek

 

Hakkında -

Displaying 3 Yorum
Söz Sizde
 1. Tekin dedi ki:

  “Ben ve beynim veya biz ve beynimiz”.
  Ey BEYİNLER, yönettiğiniz, kontrol ettiğiniz vücudunuzda sizi denetleyecek, size hükmedecek bir organınızı gösterebilirmisiniz?
  Beynim, Beynimiz diyenler siz, benim egemenliğim altında yaşayan bu vücudun neresindesiniz
  BEYİN

 2. Demet dedi ki:

  Harika Tekin . Kime ait merak ediyorum?

 3. Hakan dedi ki:

  Teşekkürler 2 gündür aradığım şeyi nihayet burada buldum İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu İstanbul bu konuyla alakalıda bir makale yayınlamayı düşünmelisiniz.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>