Beyin Nedir?
Tarafından Ergin Çelik On 31 Eki, 2012 At 07:26 AM | Kategoride Bellek, Beyin, Genel Bilgiler, Sağlık | ile 2 Yorum

Beyin-Nedir - Brain      Tüm omurgalılarda beyin olduğu gibi, omurgasızlarda da merkezileşmiş bir beyin veya birbirinden bağımsız ganglionlar topluluğu vardır. Beyin şaşırtıcı derecede karmaşık ve komplikedir, örneğin insan Beyninde 100 milyar’dan fazla nöron vardır ve bu nöronların her biri, kendi gibi 10.000 tanesiyle bağlıdır.

      Beynimizde çok çeşitli hücreler vardır bu hücreler farklı görevler ustlenirler, bu hücrelerin uyarılması ve diğer hücreleri haberdar etmesi sonucu bilgi akışı meydana gelir ve beyin çalışır. Beynin tanımı; kafatasının içindeki, tüm elektrokimyasal nöronal  eylemlerden sorumlu fiziksel yönetim merkezidir. Us ise, inanç veya istek gibi zihinsel öz niteliklerle ilgili görülmüştür. Bazı görüşlere göre akıl beyinden bağımsız bir şekilde vardır. Bazı kuramcılara göre ise, us bir bilgisayar yazılımına, beyin ise donanımına karşılık gelmektedir.

      Beyin kafatası boşluğu içerisinde yer alır. Biçimi canlının vücut şekline ve kafatası biçimine göre değişir. Bir insan beyni 1300-1800 gr arasında bir ağırlığa sahipken bir filin beyin ağırlığı 5000 gr olabilmektedir, insan beyni içinde bu boyut ve ağırlık yaş cinsiyet ve vücut yapısına göre değişim gösterebilir. Bilim adamlarının çok uzun bir zamandır araştırdığı beyin kabiliyeti neye bağlı sorusu henüz cevaplanabilmiş değildir. Ama zannedilenin aksine beyin kabiliyeti kıvrımların sayısı ile ilgili değildir, yapılan araştırmalarda bazı balık türlerinin beyinlerin deki kıvrımların insan beyninden daha fazla olduğunu saptanmıştır. Beynin yapı maddesi proteindir, fakat icerisinde vücudun diğer organlarında fazla bulunmayan çeşitli yağlı maddeler içerir. Sinir faaliyetleri glükozun (şeker) oksijenle yanmasından sağlanır. Beynin fiziksel ve kimyasal özellikler bakımından vücudun diğer organları ile benzerlik gösterir.

      İnsan beyni doğuşta gelişim evresini tamamlamamıştır, yeni doğmuş bir bebeğin beyni vücut ağırlığının 12’de birine eşitken 20 yaşına geldiğinde bu oran 50’de 1 eşit olur.

Beyin-nedir-what-is-brain

       Beyin, vücut işlemlerinin yanı sıra düşünme, işitme, görme, öğrenme, kavrama, hafızada saklama gibi çok karmaşık işlemlerin merkezidir. Beynin en karmaşık işlemlerinden biride bilgiyi kodlama sürecidir, kodlama süreci kodlanan bilginin ve verilerin nasıl tekrar hatırlandığı ve var olan verileri kullanarak beynimizin nasıl geleceği öngördüğü henüz tam olarak kesinlik kazanmamıştır.

Hakkında -

Displaying 2 Yorum
Söz Sizde
  1. osman dedi ki:

    beyin bedavamı acaba

  2. Tekin dedi ki:

    Benim beynim, senin beynin diye bir kavram yoktur. Biz BEYİNLER, beş duyu organlarımızın doğadan aldığı maddesel içerikli bilgileri, nöronsal faaliyetlere çevirerek akıl ve bilinç üretip bizi taşıyan vücudumuzu yöneten mutlak gücüz. BEYİN

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>