Beyin Kanaması Riski Herkesi Kapsıyor
Tarafından Ergin Çelik On 21 Şub, 2017 At 12:04 AM | Kategoride Beyin, Sağlık | ile 1 Yorum

Beyin kanaması

Çok ciddi bir sağlık problemi olan ve her yaştan insanı ilgilendiren beyin kanaması, sinsi ilerleyişi ve bazen ani oluşu ile herkesin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Belirli bir yaş üstü değil genç yaşta insanları da ilgilendiren önemli rahatsızlıkların başında gelen beyin kanaması, doğuştan gelebildiği gibi özellikle gençlik çağlarında travmalara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Çok dikkate alınmayan, sıradan bir hastalığın belirtileri ile benzerlik gösteren birçok şey beyin kanaması belirtisi olabilir. Özellikle gençlik çağlarında aktif yaşama bağlı olarak yaşanabilen travmalarda bu durum mutlaka önemsenmeli ve doğru hastane ve doktor seçimi ile her türlü tetkik tam olarak gerçekleştirilmeli. Bulantı, kusma, baş ağrısı, uyuşukluk, dalgınlık, bilinç kaybı, denge kaybı, konuşma ve anlama zorluğu, uykuya eğilim, yutkunma zorluğu gibi belirtiler beyin kaması belirtisi olabilir.

50 yaşın altındaki kişilerde kafa travması, tedavi edilmeyen yüksek tansiyon, anevrizma, kan damarlarındaki anormallikler, kanama düzensizlikleri, beyin tümörü ve karaciğer hastalıkları gibi sebeplerin hepsi beyin kanamasına ortam hazırlayan faktörler arasında yer almaktadır. Eğer ailenizde herhangi birinde anevrizma (baloncuk) hastalığı görülmüşse mutlaka sizin de belirli aralıklar ile kontrolünüzü yaptırmanız gerekmektedir. Beyin kanaması riskini azaltmak hatta ortadan kaldırmak için ailesel özellikleri iyi bilmek, düzenli sağlık kontrollerini önemsemek ve yaptırmak, belirtileri ise ciddiye almak gerekiyor. Obezite grubunda olanlar, şeker ve tansiyon hastaları beyin kanaması için yüksek risk grupları arasında yer alıyor. Beyin kanamasının önlenmesi ve teşhisinde günümüz teknolojisinin büyük bir artısı olduğu belirten Memorial Hastanesinin uzman doktorları, beyin tomografisi ve beyin MR’ının mutlak suretle çekilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Teknolojiyi ve tıp dünyasını yakından takip eden ve güncel olan her türlü ekipmanı ve bilgiyi bünyesinde barındıran Memorial Hastanesi, tüm hastalıkların erken teşhisini mümkün hale getiriyor. En yakınınızda bulunan Memorial Hastanesine giderek sağlığınız açısından aklınıza takılan tüm bilgilerin cevaplarını bulabilirsiniz. Alanlarında uzman doktorları ve hasta sağlığını ön plana alan tavırları ile içeri girdiğiniz andan itibaren sizi rahatlatan Memorial Hastanesi, size ihtiyacınız olan sağlıklı günleri sunuyor.

Hakkında -

Displaying 1 Yorum
Söz Sizde
  1. Olsen108 dedi ki:

    Benim anneannem iki ay once ameliyat oldu.Beynindeki baloncuk kanama yaptı.Ameliyattan sonra kendini toparlayamadı.Reanimasyon yogun bakımında kalıyor.En son doktorlar beyninde su topladıgını ve suyu cektiklerini soylediler.Bunun sebebi hakkında bize yardımcı olabilir misiniz?

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>