Baş Ağrısı Neden Olur?
Tarafından Ergin Çelik On 31 Eki, 2012 At 05:55 PM | Kategoride Beyin, Sağlık | ile 2 Yorum

Baş Ağrısı Nedenleri      Baş ağrısının sebeplerini 2 ana grup altında toplayabiliriz, bilinen 200 farkı sebebi vardır. Genelde görülen ve ortak sebepler; migren, stres, göz yorgunluğu, kan şekeri düşüşü vb dir. Baş ağrısı çoğunlukla kadınlarda, adetli yıllarda vücutlarında östrojen duzeyinin değişmesinden dolayı ve menstürasyonun orta stajından önce veya staj süresinde olmaktadır.Başımız beynimizdeki problemlerden dolayı ağrımaz çünkü; beynimizin içerisinde ağrı duyuları yoktur ve hatta beyindeki büyük lezyonlar bile ağrı ya sebep olmaz.Beyin zarı ve içerisindeki damarlar ise ağrı konusunda çok duyarlı ve hassastır. Beyindeki damarların şişmeleri ve iltahaplanmları, kafatasımızı saran kasparın spazmı, ense kaslarımızın spazmı, göz basınç artışı gibi problemler baş ağrısının temel nedenlerindendir.

      Yeni başlayan baş ağrıları,şiddetli baş ağrıları,nörolojik baş ağrıları tehlikeli baş ağrıları arasındadır, hasta daha önceden hiç başım ağrımazken bir anda çok şiddetli bir şekilde baş ağrısı başladı diye bir şikayetle doktora gidiyorsa bunun sebebi beyin kanaması olabilir, beyin tümörü olabilir, tümör içi bir kanama olabilir, enfeksiyona bağlı bir probleme dayalı baş ağrısı olabilir. Toplumda baş ağrısı çeken 3 kişiden biri stresten kaynaklı baş ağrısı çekmektedir fakat 5 kadından 1’inin ve 10 erkekten 1’inin baş ağrısı sebebi migrendir. Stresten kaynaklı baş ağrılarında çözüm için baş ağrısına sebep olan etkenler ortadan kaldırılmalı ve bunun yanında açlık, uykusuzluk ve fazla uyku gibi nedenler baş ağrısını arttırabilir. Migrende ise durum biraz daha ciddidir, migren baş ağrısı çeken hastaların öğünlerini kesinlikle atlamamaları, az yada fazla uykudan kaçınmaları, öğle uykusu gibi zamansız uykulardan kaçınmaları, klima, rüzgar, sigara dumanı gibi migren baş ağrsını tetikleyecek ortamlardan kaçınmaları önerilir.

Baş-ağrısı-neden-olur      Neden bazı insanların başı sürekli ağrırken bazı insanlar hayatları boyunca başlarının hiç ağrımadığından söz ederler; bunun sebebi bazı insanların beyninin genetik yapısıdır. Bazı insanlar rüzgarda kaldıklarında başları ağrırken diyer yandan bazı insanların başları alkol, düzensiz uyku, düzensiz yemek, kötü koşullar, düzensiz iş saatleri gibi sebeplere rağmen başları hiç ağrımaz yani koşullar kişinin alehinede olsa başı ağrımayabilir. Baş ağrısız diğer ağrılardan biraz farklı olarak çok daha öne çıkabilir ve kişinin sosyal hayatını etkileyebilir. Baş ağrılarını birincil tip ve ikincil tip baş ağrıları şeklinde 2 ana başlık altında incelenir.

      Gerilim Tip Baş Ağrısı oldukça sık görülür, hastanın baş ağrısı iki taraflıdır, bir mengene sıkıştırıyor gibidir, hasta beyninin sıkıştırılıyor  gibi olduğnu ifade eder. Zonklayıcı değil bastırıcıdır ama bazen belli bir orandada zonklayıcı olabilir. Egzersizle hicbir ilişkisi yoktur,yani fiziksel hareketlerimiz baş ağrısını kotuleştirmez, bulantı olabilir fakat herzaman değil, kusma genellikle görünmez ve migrenle karşılaştırıldığında ışıktan veya sesten bazen rahatsızlık duyulabilir. Süresi saatler, günler, haftalar sürebilir hatta aylarca devam edebilir.  Gerilim tip baş ağrısı epizotik(zaman zaman ortaya çıkan) olabilir ve bir kaç saatten 7 güne kadar sürebilir fakat bazende kronik olabilir ve zaman zaman ortaya çıkmaz ve aylarca sürebilir.

Baş-ağrısı-neden-olur

Baş ağrısı süresinde hastalar ağrı şiddetliyse doktora başvuruyor fakat ağrı daha az şiddetliyse hastalar genellikle aspirin vb ağrı kesici ilaçlar tercih ediyorlar bu ilaçlar ilk başlarda hastanın baş ağrısını geçirmede yardımcı olsada ilerde hastalığı ilaç baş ağrısı’na çevirebiliyorlar, ve hasta ilaç içmediği zaman başı ağrımaya başlıyor, doktorlar baş ağrısı için ilaç kullanmamayı tavsiye ediyorlar, eğer ağrı ilaç kullanmama ağrısı haline dönerse tedavi şekli değişir ve ilaç tatili gibi ağır önlemler alınması gerekebilir, bu tehlikeyi başlamadan önlemek için mümkün olduğu kadar ağrı kesici ilaçlar kullanılmaması önerilir.

Hakkında -

Displaying 43 Yorum
Söz Sizde
 1. derya dedi ki:

  gerçektende öyle

 2. volkan dedi ki:

  Merhaba;
  yaklaşık ikibuçuk haftadır kaşlarımın hemen üstünde bir baş ağrısı var.
  bazen çok şiddetli zonklayabiliyor.
  alnımdaki kemiğim acıyacak kadar kendisini hissettiriyor.
  Mutlaka bir doktora gitmem gerekiyor tabii fakat bu sıra işlerimden dolayı zamanım olmuyor..
  ağrı olduğunda ilac alarak geçiştiriyorum yalnız artık bir tane almam işe yaramıyor iki tane almak zorunda kalıyorum..
  acaba bu ağrı geçicimidir bazen beyin kanamasımı geçiriyorum diyede şüphe ediyorum..
  görüşlerinizi yazarsanız sevinirim
  teşekkürler…

  • prf dedi ki:

   ağrı geçici değildir tabikii en yakın zamanda doktora görünmende fayda var birçok hastalığımızın lideri baş ağrısı diyebilirim. Zaman kaybetme hiçbirşey sağlığından önemli değil. . .

   • reyhan ekmekcioglu dedi ki:

    ben31 yasinda bir bayanim 1yildir basim agriyor hic olmazdi olsada gecerdi. Nerden baslamaliyim.tomografi cektirmelimiyim.cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler..

  • Kesanlı dedi ki:

   Tümör olabilir kardes

 3. havva dedi ki:

  yaklaşık 3-4 yıldır hiç geçmeyen baş ağrım var başımın sol tarafı ağrıyor sürekli olarak bu ağrılar mide bulantısı yapıyor ne yesem midem bulanıyor ağrıdan dolayı gözlerimde kamaşma algılamada zorlanma oluyor.bazen bu ağrılar ensemden kalkıyor ağrılar en şiddetli şekilde 3-4gün sürüyor sonrada ağrıların ağrısı sızısı kalıyor..
  ışıktan sesten böyle zamanlarda çok etkileniyorum başımın sol tarafı ağrıdığında o taraf acıyor ateşleniyor yani başımın bir tarafı sıcak bir tafafı normal ısıda oluyor..
  buağrılar neden olur korkmalımıyım korkmmamalımıyım?
  şimdiden teşekkürler

 4. Ergin Çelik dedi ki:

  Sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlıdır, hiçbir yazı tedavi amaçlı kullanılmamalıdır, özellikle baş ağrısı gibi bir problemi kesinlikle bir doktora danışarak çözmelisiniz. Belirtilen nedenler genel olarak sık raslanan nedenlerdir, sizin baş ağrı nedeniniz bunlardan biri olmayabilir, o yüzden tamamen kişiye özel bir tedavi uygulamanız için bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.

 5. mavis dedi ki:

  Gunlerdr suren siddetli bas agrilrm var kac da fayda etmiyor su siralar yogun sinav programim oldgu icn doktora gideck firsatm olmadi ama dayankmz olmaya basladi bu agrilr..

  • prf dedi ki:

   Baş ağrısı hastalarının büyük bir bölümünün ağrılı günler nedeniyle sosyal hayattan koptuklarını, mesleki fonksiyonlarını veya günlük işlerini yerine getiremediklerini, aile içi ve arkadaşlık ilişkilerinin bozulduğunu görüyoruz tabiki ama en yakın zamanda bir uzmana görünmen gerekiyor

 6. feride dedi ki:

  Basim surekli agriyor ..agri kesici ilac alsam dahi agriyor

 7. Mevlut dedi ki:

  Hocam merhabalar,
  Ben yaklasık 6 yıldır yurtdısında calısıyorum. 3 yıl once kadar futbol oynarken kafamı üstüne düştüm ve olaydan 1 hafta sonra kadar bende boyun agrısı basladı. o zamandan bune kadar benın sureklı omuzlar, boyun ve kafatasımın ust kısmı ve yan kısmı olacak sekılde agrılar baslıyor. Ve kac doktorla gorustuysem kac fılm, mr cektırdıysem bır care bulamadım. Meslegım muhasebe oldugu ıcın kımısı sureklı oturugun ıcım oluyor dedı. Yardımcı olurmusunuz hocam.
  İlginiz için teşekkürler.
  M.S.

 8. Esra dedi ki:

  son 2-3 gündür başım ve göz çevrelerim cok fena agırıyor burdaki yazıları okudukça siniri bozuluyor insanın kaç tane agrı kesici içtim fayda etmiyor

  • Cemal ERSÖNMEZ dedi ki:

   Genel cerrahi uzmanı olarak acilen bir doktora gitmen gerektiğini öngörüyorum.çünkü 2-3 tane haptan (oral yolla ) aldığından bahsediyorsun doktora görünmende bir fayda var.
   İyi günler,esenlikler diliyorum.
   Cemal ERSÖNMEZ
   Genel Cerrahi Uzmanı

 9. misafir dedi ki:

  başım çok agrıyo nörölojı doktoruna gittim bişey yok dedi ama yazıda dogru

 10. seda dedi ki:

  başımın yan taraflarından ağrı başlyor gözüm ağrıyormuş gibi hissediyorum ordaki damarları kıessem geçermiş gibi sanki bunun nedeni ne olablr migrenden şüphelenyrm

 11. nurdan dedi ki:

  bundan 4 sene önce bisiklet kazası geçirdim 14 yaşındayım baş ağrılarımı dinmek bilmiyo görüntü bozukluğu yaşıyorum anı dalmalar bazen gözümün önünden renkli şerit geçiyor ve baş dönmesi mide bulantısı evden dişarı çıkmak istemiyorum en ufak hava değişiminde ağrım dahada fazlalaşıyor lütfen yardımcı olurmusunuz

 12. sedat dedi ki:

  selam ben sedat doğdum doğalı başım ağrıyor artık bana sıradan gibi gelmeye başladı şu an bile başım çok fena ağrıyor hastahaneye defalarca gittim pisikolojik dediler alakası yok . göz çevrem ve başımın ön kısımlar sürekli ağrıyor pisikolji ile ne alakası varsa anlamadım gitti . yani sizin anlayacağınız bu baş ağrısı mümkün değil geçmez . en son çare cinci hocalar kaldı :))varsa bi çaresi lütfen yazın saygılar…

 13. nehir dedi ki:

  Merhaba.ben gencim 17 yasindsyim ve hergun birkac saat haric bas agrisi cekiyorum.mide bulantisida oluyor ve siddetli sekilde bas donmesi.fazla yemek yiyrmiyorum ve agri kafamdan ve ensemden baslayip kulak etrafima dogru gidiyor ve heryeri sariyor.hic ilac kullanmadimda bu agri uzerine ne olabilir nedeni sizce migrenyda sinuzit midir? Bende sinuzit vardi bikac sene oncd doktor demisti ama bu kadar agri yoktu o zamanlar

 14. süheyla dedi ki:

  Hayırlı Günler.son onbeş gündür başımın sol tarafında boynumdan başlayıp kaşımın üzerine gelen damarım çok kötü ağrıyor.zonklama şeklinde gözümü açamaz hale geliyorum ve mide bulantısı yapıyor.çalışan bir bayanım işim çok stresli ve yoğun bundan dolayı mı acaba diyorum daha önce yoktu ama neden bilmiyorum,kaldığım ortamda klima var onun etkisi de olabilir mi doktora gitsem başımın ağrısı geçer mi ki …

 15. hatice dedi ki:

  ben 17 yaşındayım sürekli başım ağrıyo geceleri ağrıdan uykylarım kaçıyo sizce sebebi ne olabilir …

 16. fatma dedi ki:

  ben 21 yaşındayım yırmılık dısım çıkmaya çalışıyor fakat sol ust tarafta olan dişimi aldırdım fakat benım sol tarafımda aroknoit kıst var ve benım başım hergun agrıyor neden olabılır acaba yırmılık dişimden dolayımı yoksa kıstten dolayımı bılgı verır mısınız lutfen şunuda belirteyım sureklı sol tarafım agrıyor tesekkur edrım şimdiden

 17. ridvan dedi ki:

  Amillliyat oldugum goz tarafim birden cok agrimaya basladi neden acaba

 18. hatice dedi ki:

  Bir aydir sabah aksam basim agriyor hic gecmiyor agrisi bebegimi emzirdigim icin ilac kullanamiyorum artik korkmaya basladim kotu bir hastalik mi var bebegim 9 aylik son bir aydir cok kotu bas agrilarim stres yapacagim bir durumumda yok neden agriyor bilmiyorum

 19. yusuf dedi ki:

  Bas agrisina ne yapmaliyim doktorlar söylemiyorlar HAP verip gecer diyorlar migren agrisi bu

 20. zeynep dedi ki:

  ben23 yaşımdayım 2 senedir hiç başımın ağrısı geçmiyor doktorada gittim emar da çekildi hiç birşey çıkmadı ağrım ya çok şittetli yada hafif ne yapıcamı bilmiyorum aynı benim durumumda olan var mı nasıl tedavi oluyorsunuz veye ne yapmam lazım

 21. Gülşen Torun dedi ki:

  45 yaşımdayım. Çocokluğumdan beri baş ağrısı çekiyorum. Önceleri 1günde geçiyordu. Artık bir başladı mı 3-4 gün sürüyor. Hem zonklama şeklinde hem de gezinen bir ağrı. Çok doktora gittim. MR tomografi çekildi. Fiziksel olarak birşey tespit edilemedi. Ben de yıllardır artık doktora gitmiyorum fakat şu an öyle şiddetli bir ağrım var ki kurtulmak için ne olsa yaparım durumundayım. Alçak yastıkla ve sırt üstü yatamam başım ağrır. Sürekli başım ağrır korkusuyla tetiklenmiş bir şekilde yaşıyorum çünki geldi mi gitmek bilmiyor ve hiçbir şeyin faydası yok. Ne olur kime gideyim. Bi tavsiye bi çare lütfen…

 22. ömer dedi ki:

  5-6 aydır başım agrıyor sag tarafımdan başlıyo enseme kadar bıcak saplanırcasına başımı kaldıramıyorum bulantı gözlerimde kararma oluyo ne yapmam lazım sonucu ne olabılır gorulebılcek hastalıklar hangılerıdir migrenmi yok sa başla hastlıklara sebep mı baş agrısı ??

 23. şeyma dedi ki:

  17 yaşınddayım . önceden hiç başım ağrımıyordu. ama 5 hatfadır sürekli ağrıyor dayanılmaz hale geliyor. okuldan eve zor geliyorum.ağrıkesici kullandım ama geçmedi . ve bununla birlikte kollar parmaklar boyun ve ayaklarımda ciddi ağrılar. bunun sebebi ne olabilir lütfen cevaplayınız

 24. kader dedi ki:

  merhaba
  ben 17 yaşındasyım şimdi kendimi bildim bileli başım ağrıyor hastaneye gittim bişey yok dedi doktur sadece kansızlık var dedi ama ben her gün baş ağrısı çekiyorum ve günde 2 tane en ağır olan ilaçtan içiyorum ama yinede geçmiyor napicamı hiç bilmiyorum hocam yardımcı olursanız sevinirim lütfennnnn

 25. sibel gül dedi ki:

  merhabalar benim şikayetim : çok şiddetli bir ağrı öğlen yemek yiyip kalktıktan sonra beynıme öğle bir ağrı saplanıyor kı geçmiyor yaklaşık 5 senedır böyle devam ediyor sebep ne bilemiyor . Özellikle boynumu çok kutletiyorum ve ağrı yapıyor beynımde eger ki kütletmezsen kendimi ve beynimin sersem gibi oluyor.sebep ne olabilir?

 26. Doğukan Öztürk dedi ki:

  Merhabalar Benim Şikayetim: 2 Gün önce bayat yufkayla yapılmış börek yedim ve o akşam kusmalar başladı. Ben anormal derecede öğüren birisiyim. Kusarken başıma çok basınç oluyor ve dolayısıyla sağ kaşımın ustundekı damar genışlemış ve sureklı durmadan ağrıyor. İlaçta içemiyorum ne oldugunu bilmedigimden. Bir yardım ederseniz acil :((

 27. Ergin Çelik dedi ki:

  Sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlıdır, hiçbir yazı tedavi amaçlı kullanılmamalıdır, özellikle baş ağrısı gibi bir problemi kesinlikle bir doktora danışarak çözmelisiniz. Belirtilen nedenler genel olarak sık raslanan nedenlerdir, sizin baş ağrı nedeniniz bunlardan biri olmayabilir, o yüzden tamamen kişiye özel bir tedavi uygulamanız için bir doktora danışmanızı tavsiye ederim.

 28. Kadriye dedi ki:

  Bnm basim nerdeyse ayda haftada bir aqriyor agridigi zamanda 3 saat gecmek bilmior yataktan kalkamaz hale geliyorum bunun sebebidemi migren onu ögrenmek istiorum Tskkrler.

 29. gamze dedi ki:

  Merhaba benim başımın sağ tarafı ayda 2 3 defa ağrıyor. sağ tarafı ağrıyor ve kaşımın üzerindede şiddetli ağrılar oluyor.Hafif olarak başlıyor ve şiddeti artıyor ve en az 4 saat en fazla 8 saat suruyor.

 30. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba,ben özellikle de seyahat ederken baş ağrısı yaşıyorum.Yazı okumak bunu tetikliyor ve de ışık.Gürültü de bir faktör olabilir mi emin değilim ama ışığın etkilediğine eminim.Ne zaman bir otobüsten insem özellikle de akşam vakti beyaz ışıkla aydınlatılmış birine iki saat boyunca devam ediyor ağrım.Neden kaynaklanabilir?Sizce ne yapabilirim?

 31. beyza dedi ki:

  merhaba arkadaşlar benim yasım 14 ve 6 aydır çok ağır bas ağrısı çekiyorum bas ağrımla birlikte göz kapaklarımda ensemde de ağrı oluyor başladığı an yaklaşık 10-12 saat sürüyor. bas ağrım yüzünden uyuyamıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 32. aleyna dedi ki:

  Başım hala ağrıyor siz nasıl insansın yalancı sahtekar yalancı Sakın bunlara inanmıyorum sizde inanmayın

 33. Mustafa dedi ki:

  Baş ağrım var yaklaşık 3 senedir .geçer diye ümit ediyorum geçmiyor.hastalık habercisi mi psikolojik mi.hangi doktora başvurmalıyım.

 34. ilayda sıla dedi ki:

  Ben 13 yasindayim basimda 6 aydan fazla gecmeyen ve siddetli buyuk bir agri ver sanki beynim kafama sigmiyo gibihissediyorum bu bas agrisiylada birlikte kalbimde devamli olarak sıkısma vvar bide kalbiminle birlikde sirtimda sol taraftada agri oluyo okulda cok kotu oluyorum agliyorum kalp agrisindan cok siddetli oluyo.Tesekkur ederim…

 35. yasemin dedi ki:

  Mrh hocam benim beynıme uyuşma gırdı bas agrısıda,var ama basıma dokunamıyorum el deysem bile felaket acıyor dun başladı hala geçmedi önemli bisey,midir,acaba,ben ağrı kesici yutmayı,sevmem biraz masaj,yapmaya çalıştım,ama elimi suremıyorum lütfen yardımcı olun nedir,sebep bıraz bu aralar stresliyim onda mı,acaba

 36. Sinem dedi ki:

  Kulak arkasından aşağı doğru sürekli ağrı oluyor göze kadar vuruyor başımın cevre tarafları da ayni sekil bazen gözüm kararıyor başım donuyor

 37. gülşah dedi ki:

  6 bucuk aydir zonklayici sekilde basim agriyor agrinin siddeti gunden gune artmiyor azaliyor agri gunde 100 kere yer degistiriyir ne yaptiysam gecmedi 2 bucuk senedir bilgisayar basinda calisiyorum beyin timoru muyum?

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>